2018/02/19

TROMSO W NORWEGII - RELACJA Z PODRÓŻY ZA KOŁO PODBIEGUNOWE

Co zobaczyć w Tromso

Tromso położone 350 km na północ od Koła Podbiegunowego, największe miasto północnej Norwegii i siódme pod względem wielkości miasto kraju. 
Spodziewałam się sennego, spokojnego miasteczka, zastałam miasto tętniące życiem, pełne restauracji, atrakcji kulturalnych, z jednoczesnym bezpośrednim sąsiedztwem cudów natury.

Jeden z najciekawszych kierunków, które miałam okazję odwiedzić.


TROCHĘ O WARUNKACH POGODOWYCH

Tromso jest bardzo chętnie odwiedzane ze względu na doskonałe możliwości obserwacji zorzy polarnej, która występuje w okresie od września do marca. Mieliśmy okazję sami tego doświadczyć i polecamy, warto, wrażenia są niesamowite gdy nagle w ciemności na niebie zaczynają pojawiać się zielone łuny. Totalna abstrakcja. Dla mnie to było jedno z marzeń, które postawiłam sobie do realizacji i ogromnie się cieszę, że mi się udało bo to czy zorza w ogóle się pojawi zależy od wielu czynników; pogody, materii słonecznej.
Jeśli obawiacie się północy Europy zimą, bez obaw, Tromso ma akurat łagodny klimat ze względu na ciepły prąd zatokowy. Podczas naszego pobytu temperatura wynosiła około -5 stopni i przy odpowiednim ubraniu zimno nie było jakoś specjalnie odczuwalne.
Jeśli mimo wszystko wolicie podróże w cieplejszym okresie to świetnym pomysłem będą daty między 20 maja, a 20 lipca bo wtedy z kolei słońce nie zachodzi zupełnie i występują tak zwane białe noce. Z tym, że temperatura będzie oscylowała w granicach 12 stopni, taki klimat. 

Co ciekawe. Miejscowi są do klimatu po prostu przyzwyczajeni. Ogromnym zaskoczeniem były dla mnie ogródki przy restauracjach, zagospodarowane w stoliki i krzesła balkony, z których faktycznie korzystano czy grille miejskie na plaży (użytkowane).


CO ZOBACZYĆ

Co zobaczyć w Tromso

Wjazd kolejką Fjellheisen na Storsteinen. Punkt obowiązkowy bo widoki z góry są po prostu niesamowite. Koszt 190 NOK (w dwie strony)
Szczyt można też podobno zdobyć pieszo natomiast my przy tym zaśnieżeniu i oblodzeniu nie zdecydowaliśmy się próbować bez specjalnego obuwia.
Na miejscu można też coś zjeść i napić się ciepłej herbaty.

Co zobaczyć w Tromso

Natomiast samo oblodzenie na górze też oczywiście obowiązuje. Dobre buty czy chociażby specjalne nakładki na podeszwy wskazane.

Co zobaczyć w Tromso

Widoki z góry są niesamowite. Jeszcze przy tym błękicie nieba, który nam się trafił, całość wyglądała po prostu bajkowo. Doskonale widać całe miasto i najbliższe otoczenie. Absolutnie nie pomijajcie tego punktu.

Co zobaczyć w TromsoCo zobaczyć w Tromso

Przy krótkich, dwu czy trzydniowych wyjazdach, najczęściej korzystamy z autobusów Hop on - Hop off, o ile występują oczywiście. Jest to świetna metoda by szybko zorientować się w układzie miasta i lokalizacji najważniejszych punktów. Specyfika tych autobusów polega na tym, że po zakupie biletu możemy nimi jeździć 24 godziny, wsiadając i wysiadając na dowolnych przystankach. Przy zakupie biletu otrzymujemy mapę z punktami postojowymi. My akurat przyjęliśmy metodę, że pierwsze okrążenie robimy w całości, bez wysiadania i planujemy sobie wtedy gdzie będziemy chcieli wysiadać przy kolejnych.

W Tromso akurat te autobusy są. Bilet kosztuje 250 NOK (one day ticket) i 400 NOK (two day ticket). Dzieci obowiązuje połowa opłaty. Bilety można kupić również on-line na stronie www.bussring.no lub u kierowcy na miejscu.

Przystanki kolejno to: Scandic Ishavshotel - Polaria - Tromsö Museum - Science Centre - Tromso Camping - Cable Car - Arctic Cathedral - Scandic Ishavshotel


Tak trafiliśmy m.in. na przystanek Tromso Camping.

Co zobaczyć w Tromso

Plaża miejska.
Można na nią dojechać m.in. autobusem linii 34, przystanek Telegrafbukta. Absolutnie cudowne miejsce z bajecznymi widokami na to jakie cuda potrafi tworzyć natura. Na terenie mnóstwo stanowisk na grilla. To też jedno z lepszych miejsc do obserwacji zorzy. Autobusy jeżdżą do północy więc spokojnie można podjechać komunikacją.

Co zobaczyć w TromsoCo zobaczyć w TromsoCo zobaczyć w TromsoCo zobaczyć w TromsoCo zobaczyć w TromsoCo zobaczyć w Tromso

Kolejne świetne miejsca do podziwiania zorzy to jezioro na wyspie Kvaloya. Dojazd autobusem linii 42 do ostatniego przystanku, autobusy również jeżdżą do północy.
Natomiast zorza zorzą, ale ja polecam to miejsce również za dnia. Jedno z piękniejszych miejsc, które w życiu widziałam. I kompletna cisza wokół. 

Co zobaczyć w TromsoCo zobaczyć w TromsoCo zobaczyć w Tromso

Świetną opcją na zwiedzanie na miejscu jest też po prostu wykupienie 24 godzinnego biletu na komunikację miejską. Zrobiliśmy tak kolejnego dnia i po prostu wysiadaliśmy na przystankach gdzie coś nas zaintrygowało. Uwielbiam ten czas w podróży gdy nie trzeba się spieszyć i można się po prostu zgubić się.

Co zobaczyć w Tromso

Zorzę udało nam się złapać na wspomnianej wyżej plaży miejskiej, ale to była totalna loteria. Byliśmy już gotowi odpuścić bo zimno dawało się we znaki, resztki cierpliwości jednak popłaciły.

Co zobaczyć w Tromso

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Jak dojechać z lotniska do centrum.
Tuż za wyjściem z lotniska jest przystanek lotniskowej linii autobusowej.
Jednak po wyjściu z lotniska, kierując się prosto, za parking, trafimy na przystanek autobusów miejskich. Przez centrum jedzie linia 40 i 42, bilet kosztuje 50 NOK (one way) i jest tańszy od linii lotniskowej.

Co zobaczyć w Tromso

Raketten (The Rocket) to arktyczny fast food. Mała budka z kiełbaskami, zbudowana w 1911 roku.


KOSZTY

  • bilety lotnicze - 288 zł/osoba
  • bilet na autobus z lotniska do centrum 50 NOK
  • Smarthotel Tromso, Vestregata 6, 3 noce ze śniadaniem, pokój dwuosobowy - 1682,22 zł
  • autobus Hop on - hop off - 250 NOK 
  • wjazd kolejką Fjellheisen (w dwie strony) - 190 NOK
  • bilet na autobus miejski 24 godzinny - 100 NOK

Ceny niektórych produktów:

falafel z frytkami 136 NOK

latte 35-45 NOK
cappucino 30-42 NOK
herbata w restauracji 38 NOK
pocztowka 9 NOK
kiełbaska (lokalny przysmak) 35 NOK
coca cola 1.75 litra 30 NOK

Najtańsze produkty spożywcze można znaleźć w sklepach Coop Prix


Ceny lokalnych wycieczek zorganizowanych:

wycieczka zaprzęgiem z psami husky, 4 godzinna - 1850 NOK
jazda na saniach z reniferami, 3 godzinna - 1750 NOK
wycieczka w poszukiwaniu zorzy - ok. 1000 NOK
rejs wzdłuż wybrzeża, 5-6 godzinny - 1995 NOK


Znacie inne piękne miejsca w Norwegii? Będą kolejne na liście do odwiedzenia. A  może też mieliście okazję być w Tromso. Jak wrażenia?