2020/05/07

JAK DBAĆ O UBRANIA ABY CIESZYĆ SIĘ NIMI JAK NAJDŁUŻEJ


Kiedy myślimy o ubraniach w dużej mierze skupiamy się na doborze odpowiednich wzorów i kolorów oraz na samym procesie zakupowym, a niestety często zdarza się, że pomijamy późniejszy aspekt tego, jak o te zakupione ubrania dbać.
Bo skoro już wybraliśmy coś co bardzo nam się podoba, dobraliśmy odpowiedni rozmiar, dokonaliśmy zakupu i cieszymy się nowym nabytkiem, to warto by było pochylić się również nad tym, jak o te zakupione ubrania dbać, by służyły nam jak najdłużej.KUPUJ UBRANIA JAK NAJLEPSZEJ JAKOŚCI

Ubrania lepszej jakości są bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych, a tym samym już na wstępie mają szansę służyć nam dłużej.
Oczywiście, ubrania lepszej jakości kosztują też odpowiednio więcej, ale pamiętajmy o starej, dobrej zasadzie - kupuj mniej, ale lepszej jakości. Bo to się po prostu opłaca. POZWÓL UBRANIOM ODDYCHAĆ

Tak, ubrania również oddychają, a dokładnie włókna, z których są wykonane. Dobrze więc aby zadbać o takie rozmieszczenie ubrań w szafie, które pozwoli utrzymać odstępy między poszczególnymi sztukami, a tym samym zapewni ubraniom dostęp do powietrza.

Kojarzycie taki ścisk ubrań gdzie aby wyjąć cokolwiek trzeba mocno przesunąć całą resztę żeby w ogóle dostać się do tego co nas interesuje? To właśnie tego efektu należy unikać. Bo jedno to brak dostępu do powietrza, a drugie dodatkowo to, że ubrania w takim układzie, niesamowicie się mną. A to niestety również tkaninom nie służy.

A gdybyście nie byli w stanie takiego efektu uzyskać, to może warto rozważyć wtedy czy ich ubrań w szafie nie jest po prostu cały czas za dużo.ZADBAJ O ODPOWIEDNIE PRZECHOWYWANIE UBRAŃ

I tutaj kolejny raz kłania nam się liczba ubrań. Bo trzymanie zwiniętych swetrów, jeden na drugim, ściśniętych niemiłosiernie również im nie służy.
Tak samo wieża ze spodni czy szuflada pełna koszulek, która ledwo nam się domyka.

Idealnie byłoby rozkładać ubrania jak najbardziej na płasko, bez dodatkowych zakładek na bokach, tak żeby nie robiły się dodatkowe zagięcia, a jednocześnie ubrania też nie były sobą nawzajem mocno obciążone.


PAMIĘTAJMY TEŻ, ŻE

 • W naszych szafach też zbiera się kurz i je również należy pod tym kątem odświeżać.
 • Bardzo polecam woreczki zapachowe do szaf aby zadbać o przyjemny zapach.
 • Ubrania używane okazjonalnie warto trzymać w pokrowcach aby unikać ich zakurzenia. 
 • Ubrania zapinane dobrze aby były przechowywane zapięte, pozwala to unikać dodatkowych zagnieceń.

 • Dobrze też wprowadzić na stałe do szafy golarkę i rolkę do ubrań. Ta pierwsza pozwoli nam pozbyć się zmechaceń, a druga drobnych paprochów, które osiadają nam na odzieży.ZADBAJ O ODPOWIEDNIE WIESZAKI

Wydawałoby się banalne, ale wieszak wieszakowi nierówny. Doskonale wie to ten, kto już zniszczył sobie bluzkę na wysokości ramion, od odkształceń spowodowanych wieszakiem właśnie.
Kupując wieszaki zwracajcie uwagę na ich wykończenie, czy nie jest zbyt ostre, najlepsze są te jak najbardziej opływowe, profilowane. 
Nie bez powodu gdy dokonujecie zakupów w sklepach, ubrania pakowane są na grubych, masywnych wieszakach. Bo one właśnie zabezpieczają odzież.

Jeżeli właśnie zorientowaliście się, że nie posiadacie odpowiednich wieszaków, to na pomoc przyjdą nakładki. Można takie kupić chociażby w Ikei i nałożyć na obecnie posiadane bez konieczności kupowania nowych.
Oczywiście nie ma też konieczności aby każde ubranie przechowywać z tego rodzaju zabezpieczeniem, tym bardziej, że objętościowo zajmują one trochę miejsca. Ale warto zabezpieczyć w ten sposób chociaż co bardziej delikatne tkaniny.WRACAJĄC DO DOMU ZMIENIAJ UBRANIE

Nie o to chodzi aby po domy chodzić byle jak, ale o to, by dostosować strój do okoliczności. Jeżeli wyjściowo zakładaliśmy na siebie białą koszulę, to ona zupełnie nie sprawdzi się w warunkach domowych.
Wchodząc do domu głodni, nie biegnijmy od razu wstawiać obiadu bo duża szansa, że za chwilę ubrudzimy tę koszulę, ale przebierzmy się w pierwszej kolejności.

PRANIE

Nie tylko przechowywanie jest istotne, ale również pranie. I tutaj na samym początku powiem, że niestety częste pranie nie służy ubraniom, po prostu wtedy szybciej się niszczą. I trzeba znaleźć złoty środek miedzy dbaniem o higienę i dbaniem o ubrania właśnie. Pierzemy więc dopiero wtedy, kiedy ubranie tego naprawdę wymaga.


PAMIĘTAJMY TEŻ, ŻE • Przede wszystkim czytamy metki produktowe i stosujemy się do zaleceń dot. temperatury prania. Wysoka temperatura niestety nie służy ubraniom kolorowym ponieważ zwyczajnie kolor wypłukuje. Jeżeli macie nawyk wycinania metek i nie posiadacie informacji o zaleceniach producenta, wtedy dla bezpieczeństwa polecam temperaturę 30-40 stopni.
 • Aby chronić kolor warto też zabezpieczać ubrania poprzez pranie ich na lewej stronie, są wtedy mniej narażone na działanie detergentów.
 • Pamietajmy też o wydawałoby się tak oczywistym fakcie, aby segregować pranie, nigdy nie pierzemy ubrań białych z jakimikolwiek innymi kolorami, wtedy dłużej zachowają swoją biel.
 • Delikatne tkaniny pierzemy ręcznie, ewentualnie na specjalnie dedykowanych programach do tkanin delikatnych z minimalną liczbą obrotów.
 • Nie przeładowujemy pralki, dzięki temu ubrania będą lepiej doprane, a proszek czy kapsułka nie pozostanie nam niewypłukany na praniu.
 • Zwracamy uwagę żeby ubrania, które posiadają zamek czy jakiekolwiek klamry zostały zapięte, tak aby te elementy nie uszkodziły pozostałych ubrań.


SUSZENIE

Tutaj małe nawiązanie do punktu wyżej; jeżeli pralka nas woła czyli po prostu włącza się sygnał dźwiękowy, że pranie zostało zakończone, staramy się od razu tę pralkę wypakować. Inaczej rzeczy zaczynają się wewnątrz zagniatać. I tu od razu ważne też aby wyciągając ubrania z pralki, strzepnąć je, pozwoli to zminimalizować zagniecenia. 


PAMIĘTAJMY TEŻ, ŻE • Ubrania delikatne (wełna, kaszmir) suszymy na płasko aby nie wyciągnęły się pod wpływem własnego ciężaru. Rozkładając je na suszarce, dodatkowo podkładam pod spód ręcznik aby nie odgniatały się szczebelki.
 • Jeżeli suszycie ubrania na zewnętrz, na ogrodzie, tarasie czy balkonie, starajcie się aby suszarka nie stała w pełnym słońcu. Zdaję sobie sprawę, że wtedy pranie schnie szybciej, ale niestety tkaniny narażone na działanie promieni słonecznych, bardzo szybko tracą kolor.
 • Ubrania, które przechowujemy na wieszakach np. koszule, dobrze suszyć od razu na wieszakach. Pamiętamy również o zapięciu guziczków już na czas suszenia.

PRASOWANIE

Prasowanie to nie tylko zadbanie o estetyczną stronę naszej odzieży, ma ono również bardzo korzystny wpływ na same ubrania ponieważ poprawia sprężystość włókien.
Osobiście jestem ogromną zwolenniczką prasowania parą i na co dzień użytkuję parownicę. Jedno, że jest ona niesamowicie praktyczna w użyciu, ubrania można prasować w pionie bez konieczności rozkładania deski, ale ta metoda pozwala też na zmiękczenie i odświeżenie tkanin.


PAMIĘTAJMY TEŻ, ŻE • Ciemne ubrania dobrze prasować na lewej stronie, tym bardziej jeżeli są na nich jakieś nadruki.
 • Delikatne tkaniny zaś dobrze prasować przez jakąś ściereczką czy chusteczkę, tak aby zabezpieczyć włókna.

  SŁÓW KILKA O GALANTERII
  • Bardzo polecam aby przed przechowywaniem torebek, wypełnić je woreczkami z powietrzem, jakimiś papierami czy czymkolwiek innym co pozwoli nadać im kształt. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych zagnieceń.
  • Tak samo obuwie. Bardzo polecam aby zaopatrzyć się w dobrej jakości prawidła, a jeżeli nie, to chociaż wypełnić je papierem (tak jak często otrzymujemy obuwie ze sklepów zabezpieczone od środka papierem), ma to na celu zabezpieczenie ich przed utratą kształtu i odkształceniami.


  Jeżeli jesteście bliżej zainteresowani tematem, zapraszam również na dedykowany vlog na YouTube. Tam na przykładzie mojej szafy omawiam poszczególne punkty.