2016/04/28

10 RZECZY, KTÓRE CHCIAŁABYM WIEDZIEĆ 10 LAT TEMU

10 RZECZY, KTÓRE CHCIAŁABYM WIEDZIEĆ 10 LAT TEMU

Gdybym to ja wiedziała… Co by to było gdybym ja kiedyś wiedziała, że… I nie mam na myśli kursów walut czy wyników totolotka, choć ta wiedza kiedyś mogłaby znacząco na moje obecne życie wpłynąć ;) Ile razy zastanawialiśmy się jak potoczyłoby się nasze życie gdybyśmy kiedyś mieli tą wiedzę co teraz, gdybyśmy dokonali innych wyborów. Ile mniej czasu byśmy poświęcili pewnym sprawom, ludziom, mniej bólu doświadczyli.


1. Ludzie pojawiają się w naszym życiu i znikają, spotykamy się na jakiś czas, w pewnych okolicznościach, a później nasze drogi się rozchodzą. Znajomości trzeba pielęgnować, ale nie każdą znajomość uda się utrzymać na dłużej i nie ma w tym nic złego. Bądźmy wdzięczni za czas, który był nam dany.

2. Nie każda miłość musi być tą jedyną. Zmieniamy się, zmieniają się nasze oczekiwania. Czasem nasz wspólny czas musi się skończyć. Pielęgnujmy dobre wspomnienia i idźmy do przodu.

3. Piątki na świadectwie szkolnym nie zapewniają sukcesu, a trója z matematyki nie zniszczy nam życia. Dobre wyniki w szkole czy na studiach otwierają drzwi, ale to wszystko. Mając w sobie determinację, dając sobie czasem czas też możemy te drzwi wyważyć.

4. Nauka języków obcych to okno na świat. Tych warto się uczyć zawsze i wszędzie, i jak najszybciej. To nie nauka dla samego posiadania wiedzy, a narzędzie, które możemy później różnorako wykorzystać.

5. W podróże warto inwestować. Korzystać z wymian międzynarodowych, poznawać ludzi, uczyć się innych, obserwować inność. Bo dopiero poznając możliwości, które istnieją możemy stwierdzić czego my sami tak naprawdę chcemy.

6. W życiu trzeba mieć odwagę, trzeba próbować, walczyć. Nie zawsze się uda i żaden to dramat, ale warto chociaż próbować. Jeżeli próba będzie nieskuteczna, trudno, ale zawsze daliśmy sobie chociaż szansę.

7. Wiara w siebie to plus dziesięć do realizacji celów. Od samego zamartwiania się nikomu jeszcze nie przybyło. Trzeba wierzyć w swoje możliwości, skoro inni mogą, to dlaczego ja nie? I jak w pkt. 6 - próbuj.

8. Uśmiech otwiera drzwi. Banał? Pewnie trochę tak, ale powiedzcie sami czy nie wolicie w Waszym otoczeniu ludzi uśmiechniętych? Uśmiech budzi sympatię i z gruntu nastawia rozmówcę pozytywnie. Uśmiech słychać nawet w rozmowie telefonicznej. Pozwólmy innym czuć się dobrze w naszym towarzystwie.

9. Traktuj innych tak jak sam chciałbyś być traktowany. Dobro wraca, ale zło również. Empatia bardzo mądre słowo. Zanim coś zrobisz czy powiesz, zastanów się jak byś się poczuł na miejscu tej osoby.

10. Nic nie trwa wiecznie. Życie też nie, ani nasze, ani naszych bliskich. Nie warto odkładać wszystkiego na później, weź słuchawkę i zadzwoń do rodziców, ucieszą się. Póki jeszcze jest do kogo dzwonić...


I pozwólcie, że całość podsumuję po prostu cytatem: "Gdyby starość mogła, a młodość wiedziała."