2017/10/10

22 RZECZY, KTÓRE MUSISZ ZROBIĆ NA POŁUDNIU WŁOCH

Co zobaczyć w Neapolu

Neapol, Sorrento, Capri. Trzy miejscówki, które udało mi się poznać, doświadczyć, zerknąć choć przez dziurkę od klucza jak wygląda tamtejsze życie. Czy chciałabym wrócić? Oczywiście! Włochy to bodaj jedyny kraj, do którego wracam wielokrotnie. Bo pogoda, bo krajobrazy, bo jedzenie, bo moda, bo ludzie, bo uliczny styl życia, bo...


Poniżej rzeczy, które koniecznie musicie zrobić jeżeli traficie w te rejony.

Co zobaczyć w Neapolu


ZROBIĆ SOBIE SPACER WZDŁUŻ WYBRZEŻA


Zobaczyć Neapol i umrzeć? Nie, jeszcze nie. Ale Neapol trzeba zobaczyć koniecznie. 
I koniecznie zróbcie sobie spacer wzdłuż wybrzeża i spójrzcie na miasto z góry.

Przed wyjazdem sporo naczytałam się na temat miasta, że brudne, że niebezpieczne, że nie warto. Nie, nie, nie. Nie zgadzam się. Fakt, nie jest to może czyste miasto, ale nie uważam żeby było bardziej zaniedbane w tej kwestii niż chociażby Genua. Że niebezpieczne? No może nie czułam się komfortowo wieczorem w okolicy dworca kolejowego, ale niewiele jest chyba obecnie miejsc gdzie po zmroku możemy się czuć bezpiecznie. Zdrowy rozsądek przede wszystkim.

Co zobaczyć w Neapolu


SPRÓBOWAĆ JEDZENIA ULICZNEGO


Jedzenie uliczne. Koniecznie na liście do spróbowania. Nie najlepsze restauracje na głównych, turystycznych ulicach, ale po prostu malutkie lokale ukryte za zakrętem.


Co zobaczyć w Neapolu


ZJEŚĆ PIZZĘ


Pizza! Nie żadna hawajska, z kiełbasą czy nie wiadomo czym jeszcze. Prosta margherita. Tak dobrych pomidorów nie jadłam jeszcze nigdzie.

Co zobaczyć w Neapolu


ZJEŚĆ SPAGHETTI POMODORO


I nie tylko pizza. Na listę dopiszcie jeszcze kultowe spaghetti. I tym razem też spaghetti pomodoro, żadne inne. Nie uwierzycie jak pyszne może być tak proste danie jak makaron z pomidorami, ale to sekret tkwi w składnikach.

Co zobaczyć w Neapolu


SPRÓBOWAĆ ŚWIEŻYCH OWOCÓW I WARZYW


Koniecznie! Ja wiem, że obecnie wiele rzeczy dostępnych jest także u nas w Polsce. Ale wierzcie mi, jest różnica w smaku, transport robi swoje.

Co zobaczyć w Neapolu


WYPIĆ KAWĘ W JEDNEJ Z TYSIĄCA ULICZNYCH KAWIARENEK


Obowiązkowy punkt programu. Włoska kawa nie bez powodu urosła do rangi kultowej. Uwielbiam przesiadywać przy stoliku wzdłuż ulicy, pić kawę i obserwować życie miasta.

Co zobaczyć w Neapolu


ZJEŚĆ TIRAMISU I WYPIĆ APEROL


Przepraszam, czy jest tu ktoś kto nie lubi tiramisu?


Co zobaczyć w Neapolu


ODWIEDZIĆ GALERIĘ UMBERTO I


Jeden z najważniejszych symboli miasta. Niesamowita architektura i ogromny szklany dach. Miejsce to łączy funkcje biurowe i handlowe, ale polecam je nie tyle ze względu na jego komercyjne funkcje, ale właśnie samą architekturę.

Co zobaczyć w Neapolu


I ZNALEŹĆ TAM SWÓJ ZNAK ZODIAKU


Na przepięknej podłodze z mozaiki znajdziecie znaki zodiaku, legenda głosi, że dotknięcie dłonią swojego znaku przyniesie szczęście. Nie zaszkodzi spróbować.

Co zobaczyć w Neapolu


ZROBIĆ SOBIE SPACER PO MIEŚCIE


I zachwycić się architekturą.
Przyznam się Wam też, że bardzo lubię zaglądać do mieszkań i podglądać jak wyglądają wnętrza.

Co zobaczyć w Neapolu


POJECHAĆ (albo popłynąć) DO SORRENTO


Wybrzeże jest niesamowite! Sorrento to dopiero przedsmak tego co możecie zobaczyć gdy zdecydujecie się na podróż jeszcze niżej wzdłuż wybrzeża.


Co zobaczyć w Neapolu


STANĄĆ NA TARASIE WIDOKOWYM


Najlepiej w poniedziałek. I nagle okaże się, że poniedziałki wcale nie są takie złe, co?


Co zobaczyć w Neapolu


ZROBIĆ SOBIE ZDJĘCIE Z WIDOKIEM


Najlepsza pamiątka. Nie żaden pierdostojki, które zbierają kurz, ale zdjęcia, które po latach pozwolą nam znów przenieść się w to miejsce.

Co zobaczyć w Neapolu


PRZEJŚĆ SIĘ ULICZKAMI


Spacer wąskimi ulicami to obowiązkowy punkt programu we Włoszech. Do tego te wszystkie stanowiska lokalnych twórców; jest klimat.

Co zobaczyć w Neapolu


POPŁYNĄĆ NA CAPRI


Absolutnie przepiękna wyspa. Warta każdej wydanej złotówki, bo do najtańszych to ona nie należy. Ale warto. Wspomnienia bezcenne.

Co zobaczyć w Neapolu


WYPIĆ KAWĘ Z WIDOKIEM NA CAPRI


Właściciele punktów gastronomicznych doskonale wiedzą jak ustawić stoliki żeby przyciągnąć klientów. Na Capri znajdziecie mnóstwo takich miejscówek. Dla takich chwil warto.

Co zobaczyć w Neapolu


ZROBIĆ SOBIE SPACER PO WYSPIE I WEJŚĆ NAJWYŻEJ JAK SIĘ DA


Takich widoków się nie zapomina.

Co zobaczyć w Neapolu


ZJEŚĆ CANNOLO


Tak, wiem. Cannolo to sycylijski przysmak i tylko tam smakuje najlepiej. Ale cannolo jest tak pyszne, że jak tylko macie okazję je zjeść to korzystajcie.
Dla osób, które nie miały jeszcze okazji próbować tego cuda, cannolo to rurki z chrupiącego ciasta w środku, których znajduje się krem z serem ricotta. 
Poza tym:

-objechać Wybrzeże Amalfitańskie
-odwiedzić Salerno
-odwiedzić Pompeje
- wejść na Wezuwiusz


Coś jeszcze dodalibyście do listy?