2017/10/14

O CO CHODZI Z TYM NAJMEM KRÓTKOTERMINOWYMKiedy na początku września szukałam najemcy do jednego z moich mieszkań, z zastrzeżeniem, że wynajem dotyczyć będzie tylko okresu do 30 czerwca, naturalnie wywiązała się rozmowa co jest powodem ograniczonego okresu najmu. Odpowiedziałam zgodnie z prawdą, iż na okres letni mieszkanie będzie wynajęte w formie najmu krótkoterminowego. Wtedy oglądający zapytali o co chodzi z tym najmem krótkoterminowym bo to już któreś mieszkanie, które oglądają gdzie spotkali się z tym określeniem. No właśnie, co to jest ten najem krótkoterminowy?Najogólniej mówiąc najem krótkoterminowy to najem na doby, minimum jedna, maksimum najczęściej 30 dni, nie zawsze oczywiście bo firmy zarządzające prowadzą w tym zakresie własną politykę.


Gdy zaczęłam głośno mówić jaki biznes prowadzę, okazało się, że wokół mnie mnóstwo znajomych posiada jedno dodatkowe mieszkanie na wynajem. Dotychczas wynajmowali je najczęściej studentom co wydawało się naturalne bo Gdańsk jest miastem akademickim. Gdy jednak zaczynaliśmy rozmawiać o możliwościach, które niesie najem krótkoterminowy, zaczęli zastanawiać się czy również nie skorzystać z tej formy wykorzystania nieruchomości.


W Gdańsku boom na krótki najem pojawił się od około 2012 roku, po Euro 2012, którego mieliśmy okazję być współgospodarzem. Wtedy to w świat poszła informacja, że do Gdańska warto zawitać i liczna turystów zaczęła znacząco rosnąć. Tym samym konieczne stało się zapewnienie im miejsc noclegowych. I to okazało się być szansą dla najmu krótkoterminowego bo baza noclegowa była wciąż niewielka. Obecnie ta sytuacja wygląda już zgoła inaczej, rynek robi się coraz bardziej nasycony, ale cały czas jest możliwość sporo z tego tortu jeszcze uszczknąć.

LOKALIZACJA

Mieszkania zlokalizowane na Starym Mieście w Gdańsku są najbardziej pożądaną lokalizacją. To tę lokalizację najczęściej obierają odwiedzający nas turyści, nie ma co się dziwić, na własnym przykładzie widzę, że podróżując gdziekolwiek w pierwszej kolejności szukam noclegu w ścisłym centrum danego miasta, a dla Gdańska cały czas jest to Stare Miasto.

Mieszkania te osiągają najwyższe kwoty wynajmu w skali całego roku i z powodzeniem przez cały rok mogą być wynajmowane w formie najmu krótkoterminowego. 

*uwaga, tutaj sytuacja też z lekka ulega już zmianie. Obecnie na rynku pojawiła się bardzo duża ilość mieszkań; rośnie konkurencja, spadają ceny. Inwestując w mieszkanie na wynajem koniecznie należy brać pod uwagę perspektywę długoletnią.


Oczywiście nie musi to być normą. Możliwe formy wynajmu to:

- najem krótkoterminowy przez cały rok

lub 

- hybryda czyli krótki najem w okresie 15 czerwiec - 30 wrzesień oraz długi najem (najczęściej studencki) w okresie 1 październik - 15 czerwiecTaka forma wynajmu jak powyżej - hybrydowa, bardzo często stosowana jest przy mieszkaniach zlokalizowanych w najbliższej okolicy pasa nadmorskiego
Mieszkania te osiągają bardzo dobre ceny wynajmu za dobę latem, co wydaje się naturalnie bo plaża przyciąga latem jak magnes, ale po sezonie trudniej jest im pozyskać najemców. Wtedy często wynajmowane są na dłuższy okres, do około czerwca. Chociaż nie muszą oczywiście, wszystko zależy od tzw. progu bólu, jeżeli właściciel jest w stanie pozwolić sobie aby w okresach po sezonie uzyskać z wynajmu niższe kwoty, żaden problem aby mieszkanie było cały czas dostępne krótkoterminowo. Po prostu rezerwacji będzie mniej, będą one za niższe kwoty, niemniej cały czas mieszkanie będzie dostępne i jakieś ilości rezerwacji pozyskiwać będzie. Przecież sami również podróżujemy po sezonie i mamy czasem ochotę na wypoczynek blisko plaży, prawda?
JAK NIE WIADOMO O CO CHODZI
TO CHODZI O PIENIĄDZE

Prawda stara jak świat.
No bo po co ten cały najem krótkoterminowy? Dla pieniędzy oczywiście. Mieszkanie wynajmowane w najmie dobowym jest w stanie zarobić więcej niż to wynajęte za stałą kwotę na dłuższy okres czasu. 

Mimo mniejszego zainteresowania w okresie jesienno - zimowym, kwoty uzyskiwane wiosną i latem rekompensują trudniejszy okres i dodatkowo pozwalają zrobić często całkiem niezłą górkę finansową.
A dla osób z mniejszą skłonnością do ryzyka, rozwiązaniem staje się wspomniana wyżej hybryda czyli bezpieczne rozwiązanie po sezonie i wynajęcie mieszkania na dłużej, by latem zapewnić sobie spory zastrzyk gotówki korzystając z wynajmu krótkoterminowego.Osoby zainteresowane współpracą zapraszam do kontaktu pod: kontakt@seasideapartments.com.pl