2020/01/09

JAK ZAREZERWOWAĆ NOCLEG W SERWISIE AIRBNBWraz ze wzrostem popularności usługi wynajmu krótkoterminowego, rośnie popularność serwisu AirBNB, który oferuje swoim użytkownikom możliwość wynajmu pokoi i mieszkań praktycznie na całym świecie. Mało tego, obecnie AirBNB to już nie tylko oferta usług noclegowych, ale również możliwość rezerwacji różnego typu atrakcji dodatkowych jak na przykład lekcje gotowania lokalnej kuchni, zwiedzanie z przewodnikiem czy zajęcia rękodzieła typowego dla danego regionu.

Oczywiście każdy z was może zostać zarówno gospodarzem, jeżeli chcecie zaoferować miejsce noclegowe, jak również gościem, jeżeli noclegu poszukujecie. W tym wpisie skupimy się na gościach i procesie rezerwacji noclegu.

Rezerwacja noclegu poprzez AirBNB niesie ze sobą takie same ryzyka jak rezerwacja w każdym innym serwisie. Spotkałam się nie raz z argumentem, iż AirBNB nie weryfikuje osobiście mieszkań, które są dostępne. Ale... nie robi tego żaden serwis bo jest to po prostu fizycznie niemożliwe. Metoda stosowana przez największego konkurenta AirBNB czyli chociażby wysyłka kodów weryfikacyjnych na adres lokalu, również ma swoje wady. Także weryfikacji 100% nie ma niestety nigdzie. 

Dlatego zawsze należy zachować po prostu zdrowy rozsądek i zweryfikować ofertę na tyle, na ile jest to możliwe.
AirBNB wyrosło na usłudze udostępniania swoich mieszkań na czas nieobecności gospodarza oraz wynajmie pokoi w mieszkaniach wielopokojowych. Dziś to już potężny biznes gdzie znajdziemy sprofesjonalizowaną ofertę całych mieszkań, a nawet ofertę hostelową.

Sam proces rezerwacji jest naprawdę przejrzysty i pozwala nam precyzyjnie zdefiniować kryteria, którymi jesteśmy zainteresowani. 

ZACZYNAMY
Tak wygląda moja strona główna po wejściu na serwis AirBNB. Jestem zalogowana ze statusem zarówno gospodarza, jak i gościa ponieważ ja również oferuję noclegi.
Tym razem przyjmujemy jednak, że to ja chcę zarezerwować nocleg u innego gospodarza.
W górnej belce wybieramy więc, zgodnie z zaznaczeniem, opcję "Podróże", co oznacza ni mniej ni więcej, że szukamy właśnie noclegu. Będziemy podróżować.Kolejny krok. Wybieramy czy interesują nas "Pobyty" czyli nocleg, czy też "Atrakcje" czyli jak wspomniałam wyżej różnego rodzaju atrakcje w miejscu naszego pobytu. Jako, że zgłębiamy teraz tematykę noclegów, wybieramy oczywiście opcję "Pobyty".Następnie przechodzimy do pola "Szukaj" gdzie będziemy mogli wprowadzić nazwę miasta/miasteczka, w którym poszukujemy noclegu.

Jak widzicie system automatycznie uzupełnia wprowadzane informacje, podpowiadając lokalizację. Na przykładzie Gdańska widzicie, że możliwe jest zawężenie wyszukiwania do konkretnej okolicy. 
Jeżeli jednak mogę wam coś podpowiedzieć, to polecam jednak wprowadzić całą nazwę miejscowości, a dopiero w kolejnych krokach, na mapie, zawęzić obszar poszukiwań - będzie to widać w kolejnych zrzutach.
Niestety skorzystanie z podpowiedzi i zawężenie wyszukiwania na tym etapie, często powoduje błędy bo system ma chociażby własną definicję centrum i mieszkanie, które będzie 100 m dalej, nie wejdzie już w wynik wyszukiwania, a być może byłoby ono dla was również odpowiednie. Stąd polecam po prostu aby wynik zawęzić bezpośrednio na mapie.Kolejne pola pozwolą nam już na precyzyjne zdefiniowanie naszych oczekiwań.
Poniżej kilka słów na ten temat.


DATA

Najbardziej podstawowe kryterium. Na kalendarzu wybieramy po prostu datę naszego przyjazdu i datę wyjazdu. System wyszuka nam mieszkania dostępne właśnie we wskazanym terminie.
Jeżeli więc data naszej podróży jest elastyczna, to niestety część wyników zostanie pominięta. Rozwiązaniem jest tutaj opcja weryfikacji kalendarza poszczególnych ofert. To znaczy, jeżeli zdefiniujemy daty i znajdziemy interesujące nas mieszkanie, to bezpośrednio na stronie oferty tego mieszkania będziemy mieli podgląd do jego kalendarza i znajdziemy tam informację czy na przykład na kilka dni przed, albo po, jest ono również dostępne.
Niemniej rezerwację musimy oczywiście założyć na konkretnie zdefiniowane daty.


GOŚCIE

W tym kryterium definiujemy ile osób będzie z nami podróżować. Jest to o tyle istotne, że system wyszuka nam mieszkania przeznaczone już bezpośrednio pod wskazaną liczbę osób.
Bardzo ważne, w przypadku podróży z dziećmi, jest wskazanie również ich liczby  oraz określenie zakresu wieku. Ma to o tyle znaczenie, że każdy gospodarz definiuje przy swojej ofercie czy mieszkanie nadaje się do pobytów z dziećmi i w jakim wieku właśnie. Jeżeli mieszkanie ma na przykład niezabezpieczone krawędzie, niebezpieczne otwory okienne, z dużym prawdopodobieństwem będzie określone jako nieodpowiednie dla małych dzieci. Jeżeli więc wskażecie, że podróżujecie z dzieckiem poniżej 2 lat, system z automatu te oferty w wyszukiwaniu wykluczy.


PODRÓŻ SŁUŻBOWA

To kryterium, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone jest dla gości podróżujących biznesowo. Jeżeli jesteście w takiej podróży, możecie je wybrać, ale oczywiście nie musicie. Nikt celu podróży wam sprawdzać nie będzie.
Niemniej odznaczając to kryterium możecie liczyć na oferty mieszkań, które oferują dodatkowe udogodnienia dla osób w podróży służbowej na przykład biurko do pracy.
RODZAJ MIEJSCA

Tutaj jak widać do wyboru są cztery opcje.

Całe miejsce - czyli na wynajem oferowane jest całe, samodzielne mieszkanie. Mieszkanie, które będzie tylko do waszej dyspozycji.

Pokój prywatny - to pokój w mieszkaniu wielopokojowym. Po prostu gospodarz ma na wynajem na przykład 4 pokojowe mieszkanie, ale każdy z tych pokoi wynajmuje osobno. W tym przypadku często do dyspozycji gości jest jedna, wspólna łazienka i jedna, wspólna kuchnia. Oczywiście nie zawsze tak musi być, tutaj będzie należało zapoznać się szczegółowo z opisem oferty bo może zdarzyć się sytuacja, że pokoje posiadają swoje prywatne łazienki czy mini aneksy kuchenne.

Pokój w hotelu/hostelu - czyli w ofercie jest klasyczny pokój w obiekcie noclegowym.

Pokój współdzielony - wynajmujecie łóżko w pokoju wieloosobowym. W tym przypadku musicie liczyć się z tym, że będzie obok was spało kilka obcych osób. Co oczywiście ma też swoje plusy bo jest to chociażby możliwość nawiązania nowych znajomości w podróży. Niewątpliwie jest to również jedna z tańszych opcji wynajmu.


CENA

To pole pozwala nam na określenie minimalnej i maksymalnej ceny, którą jesteśmy skłonni zapłacić za nocleg.REZERWACJA NATYCHMIASTOWA

W serwisie AirBNB każdy gospodarz decyduje czy zgadza się aby goście natychmiastowo, podczas weryfikacji oferty, mogli założyć rezerwację, czy jednak jako gospodarz chcieliby najpierw zapoznać się z profilem potencjalnego gościa i jego ewentualnymi opiniami, które być może posiada od innych gospodarzy.

W tym drugim przypadku nie założycie rezerwacji, a jedynie wyślecie do gospodarza prośbę o akcept. Dopiero gdy ten dokona weryfikacji, zdecyduje czy chciałby was gościć. Jeśli tak, umożliwi wam przejście do kolejnego etapu.
Co ważne, to może chwilę potrwać. Nie każdy jest on-line cały czas więc jeżeli potrzebujecie noclegu na szybko, będzie to dla was utrudnienie.

Ja sama każdorazowo wybieram opcję rezerwacji natychmiastowej ponieważ najczęściej zależy mi aby tu i teraz dokonać rezerwacji, bez czekania. Po prostu w tym momencie mam na to czas i chciałabym przejść cały proces od razu.WIĘCEJ FILTRÓW

Bardzo ważne pole, które pozwala precyzyjnie zdefiniować wasze potrzeby i wyszukać te oferty, które je spełniają.


Pokoje i łóżka - w tym polu definiujecie liczbowo jaki układ mieszkania was interesuje (ważne! pola te dotyczą całych mieszkań)

Zweryfikowane domy - świetna opcja, którą bardzo polecam jeżeli macie obawy dotyczące bezpieczeństwa noclegu czy samego faktu jego faktycznego istnienia. Oferty zweryfikowane tzw. AirBNB Plus to domy/mieszkania, które osobiście zweryfikował pracownik serwisu. Był tam na miejscu, widział to mieszkanie, sprawdził czy układ zgadza się z tym co na zdjęciach.
Są to jednocześnie mieszkania w najlepszych lokalizacjach oraz mieszkania wyróżniające się swoim wystrojem. Tylko takie są zapraszane do programu AirBNB Plus, bo to serwis przesyła wybranym gospodarzom propozycję aby wstąpili do programu.
Ale, są to też mieszkania najdroższe. Coś za coś. Oferują najlepszy standard, maksymalne bezpieczeństwo, ale wiąże się to z kosztami. Tak przy okazji musicie wiedzieć, że gospodarz, który bierze udział w tym programie musi odprowadzać do serwisu wyższą prowizję niż gdyby w programie udziału nie brał, ciężko się więc dziwić, że rekompensuje to sobie w jakiś sposób ceną.

Superhost - kolejne bardzo ważne kryterium, ja akurat wybieram je każdorazowo i dokonuję rezerwacji tylko i wyłącznie u osób z tym statusem. Superhost to osoba, która utrzymuje najwyższe (zdefiniowane przez serwis) wskaźniki ocen od gości w zakresie czystości, jakości obsługi itp. To również gospodarz, który odpowiada na wiadomości do godziny, i co ważne, nie ma na swoim koncie sytuacji, gdzie wcześniej odwołałby swoim gościom nocleg i zerwał  rezerwację. 
Wierzcie mi, że jak ktoś już zdobędzie tytuł Superhosta to bardzo stara się by go utrzymać więc jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że wasz pobyt przebiegnie bez problemu.

*oczywiście w serwisie są również gospodarze, którzy dopiero zaczynają i siłą rzeczy tego statusu nie posiadają. Ich oferty mogą być równie atrakcyjne, a często mają niższą cenę bo gospodarze ci zdają sobie sprawę, że budzą mniejsze zaufanie. Do was należy decyzja co jest dla was najbardziej istotne.UDOGODNIENIA

W tym polu wybieracie po prostu kryteria, które są dla was istotne. System wyszuka dla was tyle te oferty, które je spełniają.UŁATWIENIA

Kolejne pola wyszukiwania działają analogicznie.
WYNIK WYSZUKIWANIA


Tak wygląda mój wynik wyszukiwania dla uprzednio zdefiniowanych kryteriów.

Po lewej stronie znajduje się lista wszystkich ofert, które spełniają wskazane przeze mnie założenia. 
Po prawej stronie dostępna jest mapa, na której naniesione są te obiekty.

Dla mnie samej najbardziej wygodna jest opcja, w której najpierw na mapie (powiększając ją odpowiednio), ustawiam sobie interesujący mnie obszar miasta i z poziomu mapy przechodzę do interesującej oferty.
Można oczywiście również przeglądać oferty z poziomu listy.


Aby zapoznać się ze szczegółami oferty, należy ją po po prostu kliknąć. Zostaniemy wtedy przeniesieni na stronę z opisem. 
W przypadku ofert w językach obcych, jest możliwość tłumaczenia opisu oferty bezpośrednio spod strony.

Na tym etapie możecie dokładnie zapoznać się z opisem wybranego mieszkania, jego układem, opisem okolicy i przede wszystkim zasad, które ustalił gospodarz wybranego domu.

Jest również możliwość zweryfikować opinie, które dany gospodarz posiada. I tutaj właśnie bardzo polecam aby zczytać te opinie bardzo dokładnie bo często to jest najlepsze źródło wiedzy o danym miejscu.


Po prawej stronie znajduje się okienko z możliwością założenia rezerwacji. Tam widzicie również dokładne podsumowanie kosztów.

*opłata serwisowa to opłata, którą pobiera serwis za pośrednictwo
*środki na podróże to pole, które nie występuje każdorazowo. To jest akurat system poleceń i z takiego systemu poleceń ja mam akurat środki do wykorzystania na moje noclegi, ta kwota pomniejsza mi przyszłą kwotę rezerwacji.

To znaczy. Jeżeli założycie konto w serwisie z TEGO LINKA to z automatu otrzymacie 100 zł zniżki na swoją kolejną rezerwację.  A ja za to, że przyszliście ode mnie, otrzymam 50 zł na moje podróże. Taka transakcja wiązana, w której każdy coś zyskuje.


Zainteresowanych tematem AirBNB i/lub noclegowym, odsyłam jeszcze do tych wpisów: TUTAJTUTAJ gdzie również poruszałam tę tematykę.

Jeżeli zaś macie jakieś dodatkowe pytania, zapraszam serdecznie. Odpowiem w komentarzach lub poruszę daną kwestię w kolejnych wpisach.