2020/07/21

JAK WYKORZYSTAĆ OBECNĄ SYTUACJĘ ZWIĄZANĄ Z KORONAWIRUSEM I PODRÓŻOWAĆ TANIEJ


Myślę, że na wstępie warto abyśmy sobie jedno wyjaśnili, nie chcę nikogo ani zachęcać, ani zniechęcać do podróży. Staram się nie wchodzić w dyskusję na temat zagrożenia koronawirusowego bo tu już ile osób, tyle opinii, i to chyba drugi po polityce temat, który potrafi mocno podgrzać emocje. Jeżeli jednak pośród was są osoby, którym podróże niestraszne, to jest właśnie dobra okazja aby na tych podróżach sporo zaoszczędzić, właśnie przez to co na świecie spowodowała pandemia koronawirusa.


Starą prawdą jest, że w kryzysie jedni się bogacą, a inni tracą. Jedną z branż, która mocno ucierpiała w ostatnich miesiącach jest szeroko pojęta turystyka. Hotele, apartamenty noclegowe, transport turystyczny - autokary, samoloty, żegluga i wiele usług powiązanych. 
Prognozy dla branży hotelowej mówią, że ani ten, ani nawet rok przyszły nie będzie rokiem zarabiania. Przestój, a następnie spowolnienie spowodowały, że branża hotelowa zacznie zarabiać dopiero w 2022 roku, a do tej pory będzie jedynie zarabiać na samo utrzymanie. Wiem jak ogromnie trudna biznesowo jest to sytuacja, niemniej każdy kij ma dwa końce. 

Bo jako turyści, możemy w tym momencie sporo zaoszczędzić. I nie traktujcie tego jako kopanie leżącego, każde wsparcie branży turystycznej, w tym korzystanie z usług po oferowanych obecnie cenach promocyjnych, jest formą pomocy.W POPULARNYCH MIEJSCOWOŚCIACH JEST OBECNIE MNIEJSZY TŁOK

Jeżeli do tej pory wzbranialiście się przed odwiedzinami, przykładowo Krakowa, bo skutecznie zniechęcały was relacje, w których mogliście zaobserwować tłumy na ulicach, to teraz jest  najlepszy czas by to nadrobić.
W Krakowie turyści oczywiście są, ale nie w takiej liczbie jak dotychczas, dominuje też zdecydowanie turystyka krajowa.
Bez większych problemów można przemieszczać się uliczkami, a nawet utrzymać dystans społeczny. Ba, można nawet zrobić zdjęcia w popularnych punktach bez dodatkowych osób w kadrze.

Mniej zatłoczone są nie tylko miasta, ale i różnego rodzaju punkty turystyczne jak muzea, zamki etc. W dużej części przypadków nie trzeba stać w kolejkach przed wejściem, a zwiedzanie jest o wiele łatwiejsze przez to, że we wnętrzach obiektów jest po prostu luźniej, bez sytuacji człowiek na człowieku.

Wykorzystajcie ten czas na poznanie nowych obiektów. Każdy z nich stosuje się do wymogów sanitarnych udostępniając płyny do dezynfekcji, wymagając maseczek, a mniejsza liczba odwiedzających pozwala utrzymać wymagany dystans społeczny.USŁUGI PRZEWODNIKÓW

W związku z ograniczeniem ruchu turystycznego biznesowo ucierpieli również przewodnicy turystyczni. Zapotrzebowanie na ich usługi w pewnym momencie spadło praktycznie do zera. W chwili obecnej nie mamy już ograniczeń dotyczących przemieszczania więc branża wraca do życia, a dla nas jest to czas kiedy możemy skorzystać z usług na preferencyjnych warunkach.NIŻSZE CENY NA NOCLEGI

Jak wspomniałam wyżej, branża noclegowa mocno ucierpiała na sytuacji związanej z koronawirusem. Wydawałoby się, że kilkutygodniowy przestój to przecież nic takiego, no jednak nie. W zależności od kosztów stałych jakie generuje poszczególne biznesy, odbudowę strat uniemożliwia niższy niż zazwyczaj ruch w szczycie sezonu wakacyjnego. Bo to te miesiące najczęściej pozwalały zrobić przysłowiową górkę na sezon niski.

Aby więc zarobić na koszty utrzymania i przetrwać, hotele proponują obecnie wiele ofert promocyjnych na noclegi. Oferty - 50% od cen zazwyczaj spotykanych nie są niczym niezwykłym. I wierzcie mi, że są to prawdziwe -50% bo znam ceny poszczególnych obiektów z innych moich podróży.

I nie, nie znaczy to, że do tej pory ceny były zawyżone. Do tej pory ceny pozwalały aby dany biznes zarabiał, bo to prowadzi się biznes, by zarabiać. Obecne oferty promocyjne pozwalają na utrzymanie obiektów i realizowanie płatności stałych jak czynsze, pracownicy etc.

Jeżeli więc mieliście na oku jakieś obiekty, z których usług chcieliście skorzystać, to teraz jest dobry czas by zrobić to taniej.PROMOCJE NA PRZEKAZDY AUTOKAROWE I BILETY LOTNICZE

Jest też możliwość zdecydowanie taniej dostać się do tych obiektów. Bilety do Paryża za 50 zł w jedną stronę, na greckie wyspy za 70 zł? Takie oferty dostępne są obecnie w systemach rezerwacyjnych przewoźników lotniczych na najbliższe tygodnie.
Jeżeli więc niestraszne wam ewentualne obostrzenia i ryzyka związane z podróżą, bo tych oczywiście również należy być świadomym i o tym wspomnę w kolejnych postach, jest okazja aby i w tym obszarze zaoszczędzić trochę pieniędzy.


Co ważne również, przed każdą podróżą sprawdźcie aktualne warunki związane z pobytem w danym miejscu i śledźcie ja na bieżąco podczas podróży, ponieważ te potrafią zmieniać się z dnia na dzień.