2020/06/23

NOWE MIESZKANIE - GNIAZDKA ELEKTRYCZNE. JAK ROZPLANOWAĆ.


W postach mieszkaniowych niejednokrotnie zaznaczałam jak ważne było dla mnie prawidłowe, a właściwe funkcjonalne rozmieszczenie oświetlenia w mieszkaniu. Zależalo mi by każdy punkt w mieszkaniu był dobrze doświetlony, ale też by światło naturalnie dzieliło pomieszczenia na strefy. Stąd inne oświetlenie mam nad kanapą, a inne nad biblioteczką czy stołem. Zwracałam wam też uwagę i powtórzę to również przy okazji tego wpisu, aby spróbować odejść od częstego postrzegania przez nas oświetlenia przez pryzmat lampy sufitowej wiszącej pośrodku pokoju. Naprawdę sufit na głowę nie spadnie jeżeli rozmieścimy na nim punkty w różnych częściach. No ale nie o oświetleniu miało dziś być, a o gniazdkach elektrycznych. Jak te z kolei prawidłowo rozmieścić czyli tak, aby to rozmieszczenie było zwyczajnie wygodne w użytkowaniu. Zaczynamy.

Słowo klucz "wygoda użytkowania" gniazdek elektrycznych. Jestem święcie przekonana, że każdy z nas spotkał się z sytuacją gdy siedząc na kanapie, chciałby podłączyć do ładowania telefon i jednocześnie z niego korzystać, ale gniazdko jest umiejscowione zbyt daleko. Zamiast telefonu można też wstawić laptop, sprzęty kuchenne i wiele innych. Albo po prostu telewizor wraz z całym sprzętem dodatkowym, do którego przecież zawsze, ale to zawsze brakuje gniazdek i trzeba podpinać rozgałęźnik. I tutaj wchodzi podstawowa zasada, o której należy pamiętać.

CO ZA DUŻO, TO ZDROWO

Lepiej żeby gniazdek było nawet trochę więcej, niż jakbyście później mieli podpinać przedłużacze. Jeżeli kupujecie mieszkanie od dewelopera czy budujecie dom, najczęściej tej jest możliwość wprowadzenia zmian aranżacyjnych na etapie budowy, w tym właśnie rozmiejscowienia dodatkowych punktów elektrycznych.Choć oczywiście może wam to również wykonać specjalista na etapie wykańczania mieszkania czy domu.
Pamiętajcie również, że nic straconego jeżeli wprowadzacie się do gotowych pomieszczeń, elektrykę cały czas można pociągnąć w nowe punkty, choć oczywiście jest to bardziej kłopotliwe. Ale na pewno nie niemożliwe.


W jaki sposób zabrać się do rozplanowania gniazdek elektrycznych?

Wyobraźcie sobie poszczególne pomieszczenia, umeblujcie je w myślach. 

Gdzie stanie stół, gdzie kanapa, gdzie szafka pod telewizor, jaki sprzęt gdzie będzie rozmieszczony? Takie proste rozplanowanie od razu daje wam odpowiedź gdzie powinny znaleźć się gniazdka, pod które podłączycie sprzęt AGD i RTV.

Gdzie będzie stało łóżko, na której ścianie w sypialni? Przy łóżku bardzo często stawiamy lampki nocne, podłączamy telefony do ładowania. To miejsce od razu zasugeruje nam, że w tym punkcie dobrze jakby był punkt elektryczny. Żeby później nie plątać się w przedłużaczach polecam aby jedno gniazdko znalazło się po prawej, a drugie po lewej stronie, tak aby każda lampka czy po prostu każdy korzystający z łóżka miał dostęp do swojego własnego, jak najbliżej.
I tutaj jeszcze jedna uwaga, wysokość gniazdka. Uważajcie by nie rozplanować go w takim miejscu, w którym za chwilę przysłoni je szafka nocna. Bo lampkę to jeszcze podłączycie na stałe, ale już każdorazowe podłączanie ładowarki od telefonu będzie wymagało aby przesunąć szafkę, a to na dłuższą metę będzie uciążliwe.W jakiej części mieszkania spędzacie najwięcej czasu? Gdzie siadacie z komputerem? Przy stole czy na kanapie? Warto zastanowić się w jaki sposób korzystamy z mieszkania, gdzie odpoczywamy, gdzie używamy poszczególnych urządzeń. Tak aby planować właśnie pod nie.

Lubicie prasować i jednocześnie spoglądać w telewizor? To warto rozplanować taki układ, w którym będziecie w stanie postawić deskę do prasowania i jednocześnie podłączyć żelazko, tak, by cały czas mieć TV w zasięgu wzroku.

Kuchnia. Gdzie stanie czajnik elektryczny, który przecież podłączamy na stałe, express do kawy, gdzie podłączymy blender jak będzie taka potrzeba? Tak samo w przypadku łazienki; gdzie podłączymy suszarkę do włosów, gdzie prostownicę, a w którym miejscu postawimy stację ładującą szczoteczki do zębów.NA JAKIEJ WYSOKOŚCI MONTOWAĆ GNIAZDKA

Chciałoby się powiedzieć, że jak komu wygodnie. I to w sumie jest prawda. Gniazdka powinniśmy rozmieścić tak, w tym również jeżeli chodzi o wysokość, by było nam wygodnie z nich korzystać
.
Co do zasady zaś, montuje się je na wysokości 25-30 cm. Ale należy uwzględnić chociażby wspomniane wyżej szafki noce w sypialni i w takich przypadku zamontować je wyżej.
Podsumowując, planując rozmieszczenie gniazdek elektrycznych, zastanówmy się w jaki sposób na co dzień korzystamy z naszego mieszkania, to powinno naturalnie podsunąć nam koncepcję rozmieszczenia.