2016/10/29

WŁOCHY - MOJA RELACJA Z GENUI

WŁOCHY - MOJA RELACJA Z GENUI

Wiecie doskonale, że podróże to moja pasja. Żyję tak żeby zawsze jakaś była przede mną, uwielbiam tę perspektywę bo wtedy bardziej mi się chce, mam cel, na którego realizację czekam.
Tym razem miałam okazję zobaczyć kawałek Genui i okolic. Uwaga, sam lot nie był do Genui, a do Bergamo i bardzo polecam spróbować tego rodzaju planowania. Z lotniska, na które mamy lot, zawsze można przejechać w zupełnie inne miejsce. W przypadku Włoch, bardzo sobie chwalę przemieszczanie się koleją. Tak było właśnie tym razem.WŁOCHY - MOJA RELACJA Z GENUI

Dziś pokażę Wam kawałek samej Genui. Kawałek ponieważ udało mi się zwiedzić ledwie część Starego miasta i portu, nie byłam zupełnie we wschodniej części miasta, a z okien pociągu gdy jechaliśmy na wycieczkę po okolicy, widziałam, że wzdłuż wybrzeża ciągnęła się naprawdę efektowna promenada. Do tej pory nigdy nie wracaliśmy w to samo miejsce, samo to, że do Włoch lataliśmy już wielokrotnie jest jakimś wyjątkiem od reguły ponieważ nawet do tych samych państw nie zwykliśmy wracać. Ostatnio jednak rozmawialiśmy sobie z Pawłem, że warto by jednak czasem było wrócić w znane już trochę miejsce i tak zupełnie na luzie, pobyć w nim jeszcze trochę. Na listę takich miejsc na pewno trafia Genua.

Miasto, które wybrałam z lekka przypadkowo ponieważ szukałam po prostu miejsca gdzie będzie dobre połączenie kolejowe z Mediolanu. Nie spodziewałam się wielkich atrakcji, liczyłam po prostu na miły odpoczynek i okazję poznania nowych miejsc. Genua jednak zaskoczyła mnie bardzo, bardzo pozytywnie. Od architektury, która w mojej ocenie jest zachwycająca, przez życzliwość ludzi, których mieliśmy okazję spotkać, pyszne jedzenie, ogromny, efektowny port.

WŁOCHY - MOJA RELACJA Z GENUI

Tak jak napisałam na początku, bardzo polecam Wam planowanie tego rodzaju podróży. To znaczy takich gdzie lot, który może odbyć się do dowolnego miasta, a dalej można przejechać dostępnymi środkami, czy to koleją czy wypożyczonym samochodem.
W przypadku Włoch bardzo często można spotkać atrakcyjne ceny lotów do Bergamo, dojazd do Mediolanu to żaden problem, a i koszt niewielki. Z Mediolanu zaś możliwości podróży są ogromne. Możliwości przejazdów i ceny możecie sprawdzić na stronie kolei włoskich tj. Treneitalia. Ważna uwaga, pociągi "regionale" to niejako odpowiednik naszych regio, nie ma rezerwacji miejsc, a obowiązująca cena, to ta którą widzicie na stronie. Pozostałe, które są dla mnie niejako polskimi Intercity objęte są rezerwacją miejsc i warto bilet wykupić wcześniej, na miejscu może okazać się, że nie ma już miejscówek. Zmienna jest również cena, obowiązuje prosta zasada, im wcześniej kupiony bilet, tym taniej.
My staramy się jednak podróżować pociągami regionale, jedno ze względu na cenę, ale drugie chyba nawet bardziej istotne, za elastyczność. Przez to, że nie ma miejscówek bilet możemy kupić w każdej chwili, jeżeli nie zdążymy na dany pociąg, trudno, pojedziemy kolejnym.

WŁOCHY - MOJA RELACJA Z GENUI

A poniżej już Genua w moim obiektywie. Wszystko to co udało mi się uchwycić i co chciałabym zapamiętać.

WŁOCHY - MOJA RELACJA Z GENUI

WŁOCHY - MOJA RELACJA Z GENUIWŁOCHY - MOJA RELACJA Z GENUIWŁOCHY - MOJA RELACJA Z GENUIWŁOCHY - MOJA RELACJA Z GENUIWŁOCHY - MOJA RELACJA Z GENUIWŁOCHY - MOJA RELACJA Z GENUIWŁOCHY - MOJA RELACJA Z GENUIWŁOCHY - MOJA RELACJA Z GENUIWŁOCHY - MOJA RELACJA Z GENUIWŁOCHY - MOJA RELACJA Z GENUIWŁOCHY - MOJA RELACJA Z GENUIWŁOCHY - MOJA RELACJA Z GENUI

Co ważne. Genua to nie jest miasto idealne. To miasto portowe, a więc pełne przybyszów z innych krajów. Miejscami brudne, miejscami z paniami lekkich obyczajów na rogach ulic Starego miasta. I o tym też trzeba wiedzieć i pamiętać. Natomiast absolutnie nie powinno to zniechęcać Was do wizyty. Każde miejsce na świecie ma swoje plusy i minusy, ważne, których jest więcej. A w tym przypadku z pewnością plusów.
Zdjęcia, które tutaj widzicie to tylko fragment miasta. Kolejne, te z portu chociażby, pokażę Wam w kolejnym poście, na który już teraz zapraszam.

WŁOCHY - MOJA RELACJA Z GENUI

Trochę o finansach.
Bilety lotnicze to koszt dokładnie 108 zł za osobę. Za dwie osoby, na bagażu podręcznym, z członkostwem Wizz Discount Club zapłaciłam 216 zł.
Przejazd autobusem z lotniska w Bergamo do Mediolanu to koszt 5 euro od osoby. Taki sam koszt należy uwzględnić na przejazd powrotny z Mediolanu do Bergamo. Przy założeniu kursu euro na poziomie 4,50 zł musimy przygotować się na total koszt w dwie strony na tej trasie w wysokości 90 zł.
Przejazd pociągiem z Mediolanu do Genui to koszt 13.25 euro od osoby (przejazd pociągiem regionale). Taki sam koszt należy uwzględnić na powrót z Genui do Mediolanu. Razem w złotówkach mamy więc 238,50 zł.
Noclegi to oczywiście kwestia bardzo indywidualna. Nasz hotel - Best Western Hotel Moderno Verdi **** to koszt za trzy noclegi 1043 zł. Hotel przy okazji bardzo polecam. Przy samym dworcu (stacja Genova Brignole) więc dla podróżujących koleją idealny, nie trzeba nigdzie szukać po nocy. Bardzo czysty, personel grzeczny, dobrze działająca sieć wi-fi.

RAZEM: 1587,50 zł za dwie osoby.

Do tego oczywiście dochodzą wszelkie koszty dodatkowe jak wyżywienie, ewentualne wejścia do obiektów, przejazdy w przypadku podróży po okolicy. Nie zliczam tego ponieważ można robić zakupy i samemu przygotowywać posiłki, można korzystać ze street food, można z restauracji. Trudno by było wycenić jednoznacznie. Koszty podróży po okolicy podam Wam zaś w kolejnym poście gdzie opiszę naszą wycieczkę m.in. do Portofino.