2019/03/04

CO WARTO ZOBACZYĆ W GDAŃSKU - DOM UPHAGENA


Dziś ponownie zawitaliśmy na Stare Miasto w Gdańsku, ulica Długa. Kolejny obiekt, który pewnie nie raz mijaliście, ale niekoniecznie weszliście do środka. Dom Uphagena, unikat, jedyna w Polsce i jedna z niewielu w Europie kamienic mieszczańskich z XVIII wieku, dostępna do zwiedzania. Dziś Muzeum Wnętrz Mieszczańskich. Zapraszam was na podróż w czasie.
Początek historii to rok 1775, gdy kamienicę nabył drogą kupna Johann Uphagen. Prawie 12 lat zajęła mu modernizacja, tak, aby dostosować to miejsce pod swoje oczekiwania. Co dość nietypowe jak na ówczesne czasy, J.Uphagen mieszkał w niej, aż do śmierci, a po niej, kamienica trafiła w ręce jego spadkobierców i była własnością jednej rodziny przez cały XIX w.


W 1911 roku powstało tam muzeum. Działałoby być może nieprzerwanie gdyby nie rok 1945... Na rok przed tragicznymi dla miasta wydarzeniami, niemieccy konserwatorzy ewakuowali wystrój i wyposażenie kamienicy chroniąc je przed potencjalnym przyszłym zniszczeniem. 
Bo w 1945 roku przyszła zagłada miasta... Do tradycji muzeum powrócono dopiero po ponad 50 latach, w 1998 roku, otwierając właśnie Muzeum Wnętrz Mieszczańskich.Kamienica, która jest obecnie dostępna do zwiedzania, to dwa piętra wraz z parterem. Co ważne, nie jest to w całości oryginalny układ ponieważ działania wojenne zniszczyły część powierzchni od strony ulicy Ogarnej.


Na parterze znajdują się pomieszczenia gospodarcze, sień, kuchnia i spiżarnia.

I piętro to część, w której znajduje się najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie czyli salon. Dostępny jest od strony ulicy. W przeciwległym końcu, od strony podwórza, znajduje się duża jadalnia, której ściany zdobią adamaszkowe tkaniny.
Dostępne są również trzy saloniki w oficynie bocznej, z których jeden pełnił funkcję pokoju muzycznego.

II piętro zaś to stara sypialnia i salonik. Obecnie pełnią funkcję dla sal wystaw czasowych. Ale, co może być bardzo interesujące, w oficynie poprzecznej znajduje się mała jadalnia ze stołem i krzesłami. I właśnie ten stół i krzesła pochodzą z wyposażenia dawnego domu.

Zapraszam na wycieczkę filmową po Domu Uphagena.


Do zobaczenia w Gdańsku.