2020/08/05

PARYŻ - INFORMACJE PRAKTYCZNE. JAK ZORGANIZOWAĆ PODRÓŻ

PARYŻ - INFORMACJE PRAKTYCZNE. JAK ZORGANIZOWAĆ PODRÓŻ

Dzisiaj trochę informacji praktycznych związanych w organizacją podróży do Paryża na podstawie moich doświadczeń z podróży, która miała miejsce tydzień temu. Zaznaczam, iż informacje są aktualne na dzień 27 lipca gdyż w związku z obecną sytuacją dotyczącą COVID-19, niektóre aspekty podróży mogą w międzyczasie ulec zmianie. 
Jeżeli więc szukacie wskazówek jak dostać się do miasta, gdzie kupić bilety etc., zapraszam na dzisiejszy wpis.

BILETY LOTNICZE

Przy okazji ostatniego postu pisałam wam, że obecnie można znaleźć bilety lotnicze w bardzo korzystnych cenach. Tanie linie lotnicze starają się odrobić starty, które poniosły w ostatnich miesiącach  i kuszą nas różnego rodzaju ofertami promocyjnymi.
Moje bilety kupowałam wykorzystując środki refundacyjne za loty odwołane. Nie decydowałam się ówcześnie na zwrot gotówki, wychodząc z założenia, że prędzej czy później i tak będzie możliwość wrócić do podróżowania więc te pieniądze chciałam przeznaczyć na kolejne loty. Z tego tytułu Wizz (bo o nim akurat mowa) oferował dodatkowe 10% extra kwoty jeżeli decydowaliśmy się właśnie na bon refundacyjny. Dla mnie to super, przy okazji wpadły dodatkowe środki do wykorzystania. 

Bilety kupiłam na około 2 tygodnie przed podróżą. Po prostu sprawdzałam na stronach Wizz i Ryanair gdzie by tu można polecieć i w jakiej cenie, i tak trafiłam na lot Gdańsk - Paryż (Beauvais) - uwaga to ważne, Wizz ląduje w Beauvais, to jest miejscowość oddalona od samego Paryża o około 80 km - pamiętajcie o tym bo to ważne w kontekście planowania podróży o czym napiszę jeszcze poniżej.
Moje bilety kosztowały 66 zł osoba/w jedną stronę czyli łącznie za osobę 132 zł (posiadam członkostwo Wizz Discount Club). Co ważne, nigdy nie wykupuję żadnych opcji dodatkowych, żadnego pierwszeństwa, żadnego bagażu, ubezpieczeń, informacji sms i tym podobnych. Latam tylko i wyłącznie na bagażu podręcznym.


PROCEDURY LOTNISKOWE / GDAŃSK

Na lotnisku w Gdańsku nie obowiązywały żadne dodatkowe procedury ponad te, które obowiązują zwyczajowo. Jedynym obowiązkiem, który został narzucony jest obowiązek noszenia maseczek na terenie lotniska (choć z tym to różnie bywało, ale nie zauważyłam aby ktokolwiek zwracał uwagę osobom, które je tymczasowo zsunęły oczekując w hali odlotów).
W kolejce na odprawę osobistą wyznaczone były punkty pomiaru temperatury, ale nic takiego nie miało miejsca, chyba, że pomiar odbywał się zdalnie i nie byłam go świadoma. 

Nadto plus całej tej sytuacji, który można zauważyć to fakt, że kolejka do kontroli była minimalna, a cała procedura poszła bardzo szybko.

Na terenie lotniska nie działa też część sklepów i punktów gastronomicznych. W związku z cały czas ograniczonym ruchem, nie każdy punkt zdecydował się na otwarcie i świadczenie usług. I tu niestety trzeba zauważyć, że był to trochę przygnębiający widok. Mimo niewątpliwych plusów związanych z brakiem kolejek, sam widok tak pustego lotniska był w pewien sposób przygnębiający.


PROCEDURY W SAMOLOCIE do Paryża

W samolocie, podobnie jak na lotnisku, jest obowiązek zakrywania ust i nosa maseczką czy przyłbicą (wszyscy mieli akurat maseczki), i tutaj akurat obsługa bardzo tego pilnowała.
Poza tym żadnych dodatkowych wymogów, nie trzeba wypełniać żadnych deklaracji, zgłaszać swojego pobytu etc.
Działał również serwis w trakcie lotu, jedynie gazety pokładowe były niedostępne aby nie przechodziły z ręki do ręki.

Muszę też zauważyć, że samolot był bardzo, ale to bardzo czysty. Nie żeby może dotychczas były one brudne, ale jednak jeżeli lot odbywał się jeden po drugim to dało się zauważyć ślady obecność poprzednich pasażerów. Obecnie z tego co mi wiadomo jest obowiązek dokładnego czyszczenia i dezynfekcji samolotów po każdym locie i to akurat było bardzo zauważalne.


PROCEDURY LOTNISKOWE / PARYŻ

Po przylocie na lotnisko BVA (Paryż - Beauvais) nie miały miejsca żadne dodatkowe procedury. Po prostu po wyjściu z samolotu, udaliśmy się do wyjścia z lotniska. Tyle.

PARYŻ - INFORMACJE PRAKTYCZNE. JAK ZORGANIZOWAĆ PODRÓŻ


TRANSFER LOTNISKO BEAUVAIS - PARYŻ

I teraz kwestia, która myślę zainteresuje sporą część osób. Jak dostać się z lotniska w Beauvais do samego Paryża.
Jak wspomniałam wyżej, Beauvais oddalone jest od Paryża o jakieś 80 km. My zdecydowaliśmy się na transfer autobusowy i już tłumaczę jak go zorganizować. Wierzcie mi, że to naprawdę bardzo proste.

Lotnisko Beauvais posiada oficjalny, zorganizowany transfer autobusowy na trasie lotnisko Beauvais - Paryż Porte Maillot. Co bardzo ważne i jednocześnie wygodne, godziny odjazdów autobusów dostosowane są do godzin lądowań samolotów. Nawet na rozkładzie jazdy wskazane jest, dla którego lotu jest to odjazd, choć oczywiście jeżeli zdążycie na wcześniejszy albo z jakiegoś powodu zejdzie wam dłużej i będziecie musieli jechać późniejszym, też nie ma problemu. Biletów nie kupujecie na konkretną godzinę. Godziny odjazdu są po prostu sugestiami, tak aby zapewnić transfer dla pasażerów każdego lotu. Przy obecnie zmniejszonym ruchu turystycznym, nie ma też ryzyka, że zabierzecie miejsce komuś, kto akurat był z lotu przypisanego do danej godziny.

POD TYM LINKIEM możecie sprawdzić sobie rozkład jazdy autobusów. Tak jak napisałam od razu macie wskazane sugerowane loty, dla których jest to odjazd.Gdzie kupić bilety

ON-LINE przed wylotem

Bilety możecie kupić jeszcze przed lotem na stronie TUTAJ LINK, a następnie klikacie "access to official airport shuttle"gdzie przechodzicie już na prostą podstronę z możliwością zakupu. Bilet można zakupić w jedną, lub od razu w dwie strony (wtedy jest oczywiście taniej)

Bilet w jedną stronę dla osoby dorosłej kupiony on-line to koszt 15,90 euro
Bilet w dwie strony dla osoby dorosłej kupiony on-line to koszt 29 euro

Na maila otrzymacie potwierdzenie zakupu wraz z biletem, który można wydrukować. Kod QR z biletu jest zczytywany przez obsługę przed wejściem do autobusu.

Na miejscu po przylocie

Oczywiście bilety można też zakupić w kasie po przylocie tylko wtedy jest nieznacznie drożej.

Bilet w jedną stronę dla osoby dorosłej kupiony w kasie to koszt 17 euro
Bilet w dwie strony dla osoby dorosłej kupiony w kasie to koszt 34 euro


Skąd odjeżdżają autobusy

Zaraz po wyjściu z lotniska zauważycie parking autobusowy, a tuż obok zadaszenie w kolorze różowym. Nie sposób go nie zauważyć. W tym miejscu znajduje się kasa i zaraz obok przygotowane jest przejście do kolejkowania się do wejścia do autobusu.


Przyjazd o Paryża

Autobus dojeżdża do przystanku tuż obok stacji metra Porte Maillot, to 1 linia metra, którą możecie transferować się dalej po Paryżu. Znajduje się na granicy 16 i 17 strefy miasta (Paryż podzielony jest na strefy).
Ja jednak znalazłam nam nocleg nieopodal stacji więc nie mieliśmy konieczności przejazdu nigdzie dalej. Co ważne też, spójrzcie na mapę Paryża ze strefami bo 16 i 17 strefa, które wydają się być dość odległe, paradoksalnie sąsiadują ze strefą 1 czyli tą gdzie między innymi znajduje się Wieża Eiffla. I tak nasze mieszkanie, które znajdowało się 20 minut spacerem od przystanku gdzie podwiózł nas autobus, było jednocześnie około 10 minut spacerem od samej Wieży.

O samym mieszkaniu postaram się napisać więcej w kolejnym wpisie. Zostawię również kilka informacji praktycznych związanych ze zwiedzaniem miasta w obecnym czasie.