2019/02/12

CO WARTO ZOBACZYĆ W GDAŃSKU - ECS CZYLI EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI



O ESC czyli Europejskim Centrum Solidarności zrobiło się głośno przy okazji ostatnich wydarzeń na scenie politycznej. Jak to mówią, nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Obiekt, który funkcjonuje od 2014 znalazł się na ustach dużej części kraju. Do tego stopnia, że publiczna zbiórka pozwoliła na zebranie ponad 6 000 000,00 pln, celem zabezpieczenia jego budżetu. ECS można też wesprzeć po prostu odwiedzając jego wystawę, i to wam z całego serca polecam. A dlaczego, to już poniżej.



CZYM W OGÓLE JEST ECS I TROCHĘ HISTORII

1998 rok - rodzi się projekt Muzeum Solidarności „Polskie drogi do wolności”
1999 rok - powstanie Fundacji Centrum Solidarności z misją utworzenia Europejskiego Centrum Solidarności
2005 rok - podpisanie aktu erekcyjnego ECS
2007 rok - podpisanie porozumienia intencyjnego dotyczącego utworzenia instytucji kultury pod nazwą „Europejskie Centrum Solidarności” w Gdańsku
2007 rok - powołanie instytucji kultury Europejskie Centrum Solidarności przez miasto Gdańsk, MInisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego , Samorząd Województwa Pomorskiego, NSZZ „Solidarność” i Fundację Centrum Solidarności
2007 rok - konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji budynku ECS, do którego przystąpiło 58 zespołów architektonicznych z całego świata
2008 rok - ECS rozpoczyna działalność w tymczasowej siedzibie na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej
2011 rok - wmurowanie kamienia węgielnego
2012 rok - zawieszenie wiechy
2014 rok - otwarcie nowej siedziby Europejskiego Centrum Solidarności


„Siedziba ECS z założenia ma być przestrzenią gdzie swoje miejsce znajdą ludzie i idee, które służą budowaniu i rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego, miejscem spotkań tych, którym droga jest przyszłość świata

ECS współtworzy przedsięwzięcia adresowane do różnych środowisk z Polski, Europy i świata: 
  • konferencje, 
  • debaty, 
  • projekty dla dzieci i młodzieży, 
  • spektakle teatralne, 
  • pokazy filmowe (także w 3D) 
  • wystawy czasowe. 

17 pomieszczeń w budynku ECS zajmują organizacje pozarządowe, które działają na rzecz dobra wspólnego, wolności i praw człowieka. Przez cały rok czynny jest ogród zimowy, stworzony do aktywności artystycznych, spotkań i wypoczynku. A od wiosny do jesieni taras widokowy na dachu, skąd roztacza się piękna panorama terenów postoczniowych, a także Starego i Głównego Miasta.

Do 2017 roku ECS odwiedziło ponad dwa miliony osób: uczestnicy wydarzeń kulturalnych, naukowcy korzystający ze zbiorów ECS, młodzież uczestnicząca w zajęciach edukacyjnych, najmłodsi i ich opiekunowie na Wydziale Zabaw, turyści korzystający z ogrodu zimowego, tarasu widokowego i kawiarni – na czele z gośćmi wystawy stałej. Wśród jej gości byli m.in. książę William i księżna Catherine, brytyjscy następcy tronu, którzy 18 lipca spotkali się w ECS z Lechem Wałęsą.”



ECS to wystawa stała i wystawy czasowe. Na dzień dzisiejszy (12.02.2019) wystawy czasowe to „Nić. Sploty wolności”, „Grafiki nieuczesane” oraz wystawa wirtualna zdjęć Zenona Miroty. Jeśli zaś chodzi o wystawę stałą, która będzie dla was dostępna bez względu na czas, w którym odwiedzicie muzeum. Wystawa stała to jak nazywa ją samo ECS, to serce obiektu. Dedykowana jest historii Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w całej Europie Środkowej i Wschodniej.

Wystawa jest ogromna i robi niesamowite wrażenie. Zajmuje dwa piętra, na powierzchni prawie 3000 metrów kw. Co bardzo ważne i co zrobiło na mnie duże wrażenie, ta wystawa to nie tylko eksponaty, do których przywykliśmy w muzeach. Do prezentacji użyto nowych technologii, projekcji przestrzennych i elektronicznych. Fotografie, materiały filmowe, dokumenty podane są odwiedzającym w niezwykle przystępny sposób, który ma szansę dotrzeć nawet do najmłodszych odbiorców, którzy ówczesnych wydarzeń nie mają szansy pamiętać. Podczas całego zwiedzania towarzyszy nam audio przewodnik - przed wejściem otrzymujemy słuchawki wraz z urządzeniem sterującym. Przewodnik dostępny jest w 9 językach. Przewodnik można w każdej chwili zatrzymać, jeżeli potrzebujemy w danym miejscu więcej czasu. Jeśli zaś przejdziemy salę szybciej lub zbłądzimy, przewodnik nas zlokalizuje i będzie prezentował treści adekwatne do miejsca, w którym akurat się znajdujemy. Wszystkie informacje przekazywane są w niezwykle przystępny sposób, intonowane, podłożona jest muzyka. 

Wystawa składa się z 7 sal, od narodzin Solidarności, przez wojnę ze społeczeństwem, która ówcześnie miała miejsce, aż po Salę Kultury Pokojowych Przemian.


Bardzo was zachęcam do odwiedzin wystawy i wyrobienia sobie własnej opinii. Jako przedsmak, poniżej link do mojego filmu na YouTube, z wystawy właśnie. Powiem wam tak, wzruszyłam się, naprawdę się wzruszyłam. Dlaczego? O tym przekonajcie się odwiedzając moje miasto Gdańsk i ECS.


Do zobaczenia w Gdańsku.