2013/04/30

KĄTY RYBACKIE - WEEKEND Z CYKLU "POZNAJ SWÓJ KRAJ"
Około 50 km za Gdańskiem, na wschodnim wybrzeżu, znajduje się malutka wieś Kąty Rybackie. Cel naszej ostatniej wyprawy weekendowej. Została jeszcze chwila do rozpoczęcia sezonu więc nie było jeszcze turystów. Cisza i spokój.

Kopiując z wikipedii. "Kąty Rybabackie (kasz.Rëbacczé Kątë, niem. Bodenwinkel) - wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, w gminie Sztutowo na obszarze Żuław Wiślanych przy drodze wojewódzkiej nr 501. (...) Kąty Rybackie znajdują się na terenie Mierzei Wiślanej na zachodnim brzegu Zalewu Wiślanego, w odległości 56 km od Gdańska, a 17 km od Krynicy Morskiej. Jest to wieś rybacka z portem morskim i przystanią. Znajdują się tam szerokie, piaszczyste plaże oraz rezerwat przyrody kormorana czarnego.  Rezerwat stanowi największą w Europie ostoję kormoranów. Zarówno sam rezerwat, jak i atrakcyjne miejsce położenia nad Zalewem Wiślanym dały podstawy do rozbudowanie tu pokaźnej infrastruktury turystycznej i uczynienia z miejscowości popularnego ośrodka turystyczno-wypoczynkowego."

I moja fotorelacja z podróży i spaceru.
Gdy nie mieszkałam jeszcze na Wybrzeżu i tylko raz na jakiś czas przyjeżdżałam nad morze ten widok wody już z oddali zawsze wywoływał szybsze bicie serca. Teraz już mi trochę to spowszedniało bo w sumie plażę mam na wyciągnięcie ręki, ale sentyment pozostał.

 Taki widok niektórzy mieszkańcy mają z okien.I jeszcze ujście Wisły w drodze powrotnej. W sezonie jest możliwość przepłynięcia na drugi brzeg promem, co skraca  trasę do Gdańska o około 25 km. W zeszłym roku prom pływał od 26 kwietnia - 21 października. W ten weekend nie udało nam się niestety jeszcze skorzystać i nie znalazłam informacji od kiedy będzie czynny. Mogę się jedynie domyślać, że pewnie na dniach. Z informacji praktycznych prom zabiera na pokład 21 aut i 100 pasażerów. Za www.promswibno.pl "Prom "Świbno" jest promem linowym, prowadzonym przez linę zamocowaną z obu stron rzeki. Jego napęd stanowi statek-holownik, który płynie obok. Tradycja pływania promu między Świbnem a Mikoszewem sięga roku 1895, kiedy to przekopano nowe ujście Wisły i zaistniała potrzeba komunikacji wodnej. Przeprawa promowa na obecnym odcinku działa od 1945 r.".
Kasia