2019/07/31

HOTEL CZY MIESZKANIE, CO LEPIEJ WYNAJĄĆ NA WAKACJACH


Samodzielna organizacja podróży od jakiegoś czasu nie jest już niczym nadzwyczajnym. Bo choć biura podróży wciąż radzą sobie całkiem dobrze, od jakiegoś czasu na rynku jest również grupa podróżujących, którzy świetnie się odnajdują w samodzielnym planowaniu i realizacji wyjazdów. Zakup biletów lotniczych, rezerwacja noclegu, zaplanowanie atrakcji na miejscu, dzięki powszechnemu dostępowi do internetu i wszelkiego rodzaju serwisów rezerwacyjnych, nie wydają się być specjalnie skomplikowane. W zakresie noclegów na polskim rynku całkiem nieźle rozgościły się dwa serwisy; booking.com oraz airbnb. Nie są to oczywiście jedyne miejsca gdzie można znaleźć nocleg, ale z punktu widzenia osoby, która noclegi oferuje, te dwa przynoszą największą ilość rezerwacji.

Airbnb wyrosło na wynajmie mieszkań. Zaczęło się od udostępniania pokoi, a następnie całych mieszkań na czas krótkich nieobecności właścicieli. Dziś jest to ogromny biznes w dużej mierze z ofertami mieszkań przeznaczonych tylko i wyłącznie na wynajem.
Booking.com zaczynał zaś od oferty hotelowej, by w odpowiedzi na potrzeby rynku i coraz szybciej rosnący rynek nieruchomości na wynajem, udostępnić w serwisie również apartamenty. Siłą rzeczy w chwili obecnej oferta tych portali, pokrywa się.


Choć zarówno wynajem mieszkania, jak i wynajem pokoju hotelowego, oferują usługę noclegową, tak różni się ona w szczegółach. Nie dla każdego dobrym wyborem będzie hotel, nie dla każdego jednocześnie mieszkanie.

Na jakie potrzeby odpowiada hotel, na jakie mieszkanie? Czym różnią się te dwie usługi?


Swego czasu trafiłam na wyniki ankiety z zapytaniem dlaczego jako turysta wybierasz mieszkanie, jako formę noclegu. 
W większości, odpowiedzi mówiły, iż mieszkanie daje możliwość bliżej poznać   kulturą danego miejsca, w rozumieniu bliższego poznania kraju, do którego podróżujemy i jego zwyczajów, w tym właśnie zwyczajów w zakresie urządzania wnętrz i codziennego życia.
Druga dominująca grupa odpowiedzi mówiła o dostępności do większej przestrzeni, w tym przede wszystkim kuchni oraz samodzielności.


Dla kogo więc lepszy będzie pokój hotelowy, a dla kogo samodzielne mieszkanie?


Szukaj ofert noclegowej mieszkania jeżeli:

  • jesteś samodzielny, nie boisz się ewentualnych utrudnień w podróży związanych z chwilowym brakiem kontaktu z właścicielem mieszkania, koniecznością samodzielnego znalezienia adresu czy samodzielnego zameldowania. Co prawda wynajem mieszkań coraz bardziej się profesjonalizuje i na rynku są firmy z pełną obsługą gości i serwisem 24/dobę, ale mimo wszystko na rynku są też właściciele, którzy łączą wynajem z pracą zawodową i życiem prywatnym, a więc nie w każdym momencie odbiorą telefon czy przyjadą na miejsce. Nie możesz wtedy również zakładać, że ktoś wniesie twój bagaż, a następnego dnia do drzwi zapuka serwis sprzątający. Jeżeli jakiś artykuł pierwszej potrzeby się skończy, powinieneś sam go sobie dokupić, a nie dzwonić do właściciela z zapytaniem czy mógłby uzupełnić papier toaletowy.
  • zależy ci na tym żeby bliżej poznać szeroką pojęta kulturę miejsca, do którego podróżujesz i zwyczaje mieszkańców. Wynajem mieszkania to możliwość poznania nie tylko zwyczajów związanych z urządzaniem wnętrz, ale i chociażby małych społeczności. Poznajesz najbliższą okolicę, masz możliwość poznać sąsiadów, robić zakupy w małym, okolicznym sklepiku. Opcji wynajmu jest wiele, są pośród nich oferty gdzie właściciele mieszkają na co dzień w swoim mieszkaniu, a udostępniają je jedynie na czas swojej nieobecności. Wtedy w mieszkaniu pozostają rzeczy osobiste jak chociażby zdjęcia czy książki. Dzięki temu niejako wchodzisz w życie właściciela i masz możliwość bardziej chłonąć atmosferę miejsca.
  • chcesz mieć do dyspozycji dużą przestrzeń. Wynajem mieszkań daje możliwość wynajęcia lokalu w praktycznie każdym metrażu. Jeżeli lubicie mieć przestrzeń, równie dobrze możecie wynająć sobie 100 metrowe mieszkanie, gdzie przy pokojach hotelowych, ten metraż jest praktycznie nie do osiągnięcia. Ważna uwaga jednak, nie traktujcie dużych mieszkań jako lokali do urządzania imprezy. W ofertach bardzo często znajdują się informacje o zakazach urządzania imprez właśnie.
  • zależy ci na dostępie do kuchni. Jest to jeden z głównych powodów wynajmu właśnie mieszkań. Nie każdy lubi i ma ochotę stołować się na mieście, inni lubią zacząć dzień od niespiesznego śniadania jeszcze w pidżamie. Kupując dzień wcześniej kilka podstawowych produktów, śniadanie na końcu świata, możemy zjeść przechodząc z sypialni do kuchni w kapciach. Jest to również niewątpliwie oszczędność. W przypadku podróży budżetowych, często taniej wyjdzie kupić lokalne produkty w sklepiku i samemu przygotować śniadanie, obiad czy kolację.
  • podróżujesz budżetowo i zależy ci na niskim koszcie noclegu. Mieszkania co do zasady są tańsze niż pokoje hotelowe, ale oczywiście nie zawsze. Zależy od części świata i lokalizacji w samym mieście. W przypadku dużej bazy noclegowej, wybór budżetowych ofert jest duży zarówno dla mieszkań jak i hoteli. W przypadku sprofesjonalizowanego, legalnego wynajmu gdzie zarządcy odprowadzają wszelkiego rodzaju należne opłaty, trudno wymagać aby cena była dużo niższa niż cena pokoju hotelowego. Jednocześnie przestrzegam w tym miejscu i zalecam czujność, przy wynajmie bardzo tanich mieszkań od osób indywidualnych, żebyście nie byli niemiło zaskoczeni standardem. W przypadku takich ofert zachowajcie czujność i dokładnie zweryfikujcie ofertę wraz z opiniami innych użytkowników na jej temat.


Szukaj oferty noclegowej hotelu jeżeli:

  • zależy ci na standaryzacji, nie lubisz zaskoczeń. W hotelach co do zasady wiemy czego się spodziewać. Różnią się one standardem, samym wystrojem, ale każdorazowo będą miały recepcję, bardzo podobny proces zameldowania, a i same pokoje to najczęściej łóżko, szafki nocne i miejsce do pracy.
  • nie potrafisz określić godziny swojego przyjazdu, nie chcesz umawiać się z właścicielem na odbiór kluczy, cenisz sobie dostępność recepcji 24 godziny na dobę. Oczywiście nikt nie twierdzi, że pośród ofert mieszkań nie ma takich z ofertą self check - in, niemniej one wyłączają z kolei czynnik ludzki i w przypadku jakichkolwiek kłopotów, w dużej mierze trzeba radzić sobie samemu. Przykładem z mojego podwórka, przy samodzielnym zameldowaniu na skrytkę, są kody dostępowe na klatkę schodową. Turyści z innych części świata nie zawsze rozumieją istotę kolejnego wybierania odpowiednich znaków z klawiatury, robią to za szybko lub za wolno i kod nie działa. Kontaktują się ówcześnie ze mną telefonicznie i na telefon wyjaśniam co po kolei wybierać. Niemniej wtedy nie możemy mieć między sobą bariery językowej bo kontakt będzie utrudniony. Jeżeli nie lubisz tego typu sytuacji, lepszym wyborem dla ciebie będzie hotel.
  • lubisz mieć kontakt z żywym człowiekiem po drugiej stronie, wiedzieć, że jak przyjedziesz na miejsce to powita cię pracownik recepcji, wszystko wyjaśni, a w razie jakichkolwiek problemów z pokojem, zawsze możesz zejść i poprosić o pomoc.
  • cenisz sobie serwis hotelowy, codzienne sprzątanie, ewentualną wymianę ręczników, uzupełnianie artykułów higienicznych. W mieszkaniach coraz częściej również pojawia się usługa extra sprzątania na życzenie gościa, ale nie jest ona standardem i najczęściej wiąże się z dodatkową opłatą.
  • wartością są dla ciebie atrybuty hoteli jak restauracja śniadaniowa, wieczorny drink bar, basen, strefa spa. Z tego typu usługami mieszkania nie mają szans konkurować.


Jeśli o mnie chodzi nocuję zarówno w mieszkaniach, jak i hotelach. Mieszkania wybieram zdecydowanie częściej gdy podróżuję po Europie, bo tutaj czuję się pewniej w razie jakichkolwiek problemów i nie obawiam się różnic kulturowych. Hotele wybieram w przypadku podróży egzotycznych gdzie sama wyprawa jest dla mnie swego rodzaju niewiadomą, więc wtedy wolę mieć zapewniony pewny w mojej ocenie, nocleg hotelowy. Wtedy też, tak jest w przypadku podróży azjatyckich, gdy nastawiam się na intensywne zwiedzanie, po powrocie z miasta chcę mieć możliwość max wypoczynku czyli szukam hoteli z basenem i pełnym serwisem hotelowym.
Jasnym jednak jest, że mamy różne oczekiwania i różne budżety więc czego innego będziemy poszukiwać. Najważniejsze żebyśmy znaleźli taki rodzaj i kategorię noclegu, abyśmy czuli się w podróży komfortowo.
---------------------------------------------------

Przy okazji przypominam wam o linkach polecających, dzięki, którym możecie obniżyć cenę noclegu zarówno w serwisie Airbnb, jak i booking.com.

Jeżeli dokonasz rezerwacji w serwisie booking.com  Z TEGO LINKA po zrealizowaniu pobytu otrzymasz na kartę zwrot 50 zł. Ja również otrzymam środki w kwocie 50 zł z tytułu polecenia. Nie kosztuje to nikogo nic, a oboje mamy po 50 zł.
Pod swoim profilem w serwisie znajdziesz również swój własny link polecający, który możesz przekazać kolejnym osobom, tak aby zarówno one jak i ty, również otrzymywały 50 zł po zrealizowanych pobytach.
Uwaga! Obowiązuje limit 500 zł zwrotu z tytułu poleceń dla jednego konta.


Jeżeli zaś preferujesz serwis airbnb.com, rejestrując się Z TEGO LINKA otrzymasz, aż 100 zł zwrotu na podróże. Czyli dokonując rezerwacji, od razu kwota noclegu pomniejszy się o kwotę 100 zł. Myślę, że dla wielu osób to zdecydowanie lepsza opcja  niż zwrot 50 zł po powrocie z podróży jak to ma się w przypadku booking.com