2018/01/23

JAK ZARABIAĆ NA WYNAJMIE KRÓTKOTERMINOWYM

Seaside Apartments Ogarna

W ostatnim czasie zarabianie na nieruchomościach stało się niesamowicie popularne. Z pewnością nie bez znaczenia jest fakt, że trzymanie pieniędzy w banku nie pozwala nam obecnie na ich pomnażanie, często więc uciekamy w zakup nieruchomości. Jeszcze inni wykorzystują fakt posiadania zdolności kredytowej. Każdy ma swoje powody. Jak jednak później na tej nieruchomości faktycznie zarabiać?LOKALIZACJA


Lokalizacja ma naprawdę ogromne znaczenie. To, że obecnie w wielu miastach rozwija się najem krótkoterminowy, nie znaczy, że każde mieszkanie będzie się pod niego nadawało.

W jakim mieście chcesz inwestować? 
Czy to jest miasto turystyczne? Na przykładzie Gdańska, dobre lokalizacje to Stare Miasto (przez cały rok) oraz pas nadmorski (przede wszystkim latem, chociaż są i tacy, którzy wynajmują również po sezonie).
Czy to jest miasto, które biznesem stoi? Dobrą lokalizacją będzie każda, w sąsiedztwie której znajdują się duże centra biznesowe.
Może być oczywiście również sytuacja, w której dwa powyższe występują jednocześnie, i tym lepiej, bo wtedy dostępnych jest więcej możliwości.

Lokalizacja będzie miała ogromny wpływ na późniejsze zyski. Absolutnie nie radzę brać pierwszej, lepszej nieruchomości tylko dlatego, że jest tania i teraz przecież wszystko się wynajmuje. Pamiętajcie, że to zakup, który będzie się zwracał latami i tym samym będzie narażony na różnego rodzaju wahania na rynku. W tym wahania wartości nieruchomości.


WIELKOŚĆ

Kolejny bardzo istotny aspekt. Jedno, że wielkość nieruchomości zdeterminuje nam naturalnie jej cenę, drugie, że na jej podstawie zdefiniujemy sobie grupę docelową, do której później będziemy kierować naszą ofertę. Naturalnie dwuosobową kawalerkę będą nam w większości wynajmowały pary, a większe mieszkania grupy znajomych i rodziny z dziećmi.


WYPOSAŻENIE

W zakresie wyposażenia szczegółowo opisałam wszystko w TYM POŚCIE. Zapraszam do zapoznania się bo wbrew pozorom mieszkanie przeznaczone pod wynajem krótkoterminowy wcale nie musi mieć specjalnie bogatego wyposażenia.


KSIĘGOWOŚĆ

Jeśli nie jesteś specjalistą, skontaktuj się z jakimś Biurem Rachunkowym. Naprawdę nie polecam działania na czuja, tym bardziej, że co Urząd skarbowy to inne interpretacje różnych przepisów.


ZARZĄDZANIE NIERUCHOMOŚCIĄ

Czy będziesz działał sam, czy powierzysz nieruchomość w zarządzanie? Oczywiście jeśli jesteś z Gdańska, zapraszam do kontaktu ze mną kontakt@seasideapartments.com.pl 
Chętnie porozmawiam na temat warunków współpracy.

Współpraca z firmą zarządzająca oznacza oczywiście konieczność dzielenia się zyskiem, ale jednocześnie ściąga ci z głowy całą obsługę procesu, od pozyskiwania rezerwacji, po kontakt z gośćmi, pranie, sprzątanie i wszystkie inne czynności, które po drodze należy wykonać.ZDJĘCIA, ZDJĘCIA, ZDJĘCIA

Dlaczego są tak ważne pisałam szczegółowo TUTAJ
Zdjęcia sprzedają Wam nieruchomość. Absolutnie nie możecie zaniedbać tego obszaru. Zresztą zastanówcie się na co sami zwracacie uwagę gdy szukacie mieszkania na wakacje, oczywiście, że na to jak wygląda to mieszkanie. A dobre zdjęcia są w stanie skutecznie ściągnąć wzrok, tak aby szukający zainteresował się właśnie waszą ofertą.
Nie żałujcie pieniędzy na ten element bo ten wydatek akurat bezpośrednio przełoży się na przyszłe zyski.


PROMOCJA OFERTY

Dwa najlepsze serwisy pozyskujące rezerwacje to www.booking.com i www.airbnb.com
Najlepsze to znaczy z największym dojściem do potencjalnych klientów.
Sporadycznie pojawia się również OLX, natomiast ja akurat z tego serwisu miałam raptem kilka rezerwacji i w mojej ocenie szkoda zachodu. Niemniej nic nie zaszkodzi oczywiście aby oferta została dodana. W sezonie letnim (dla Gdańska) będziecie jednak musieli liczyć się z dużą ilością zapytań dotyczących dostępności mieszkań bo na OLX nie ma możliwości dodania kalendarza w związku z czym szukający noclegu każdorazowo piszą lub dzwonią pytając o wolne pokoje.


WSZYSTKO INNE

Wszystko powyższe cały czas nie wyczerpuje tematu.
Jeżeli podejmujecie się samodzielnie zarządzać mieszkaniem dochodzą kwestie związane z obsługą całego procesu. Pojawia się pytanie jak zabezpieczyć siebie i swoją nieruchomość, na wszelkie zdarzenia nieprzewidziane. Co będzie jeżeli gość dozna uszczerbku na zdrowiu w naszym mieszkaniu? Te i inne kwestie z pewnością będę jeszcze poruszała w kolejnych wpisach związanych z najmem krótkoterminowym.