2013/07/25

GDYNIA - MIASTO Z MORZA I MARZEŃ

I znow Gdynia. Przy okazji Volvo Gdynia Sailing Days miałam okazję skorzystać z walorów tej stricte turystycznej Gdyni; Skwer Kościuszki, Bulwar Nadmorski, plaża. Pogoda idealna na spacery, plażowanie i kąpiele w morzu, a woda na plaży w Gdyni Głównej była najczystszą jaką do tej pory spotkałam na trójmiejskich plażach.

Gdynia - miasto na prawach powiatu w północnej Polsce w województwie pomorskim, położone nad Morzem Bałtyckim, na Pobrzeżu Gdańskim i Pojezierzu Wschodniopomorskim. Wchodzi w skład Trójmiasta (wraz z Gdańskiem i Sopotem). Jest jednym z miast Aglomeracji Trójmiasta.
Prawa miejskie Gdynia uzyskała 10 lutego 1926 roku. Impulsem do rozwoju miasta była budowa portu, który powstał w celu zapewnienia Polsce dostępu do morskich szlaków i bazy marynarki wojennej wobec niepewnej sytuacji w  Wolnym Mieście Gdańsku. Szybki napływ ludności i dynamiczny rozwój portu sprawiły, że w ciągu kilkunastu lat po nadaniu praw miejskich Gdynia ze wsi rybackiej przekształciła się w miasto zamieszkane przez 127 tys. osób (1939).
Obecnie liczy, według danych GUS-u z 30 czerwca 2012, 248 574 mieszkańców, a jej powierzchnia zajmuje 135 km². Jest największym miastem niebędącym miastem wojewódzkim. (za http://pl.wikipedia.org/wiki/Gdynia)

Fotorelacja, którą zrobiłam to tylko niewielki fragment tego co warto zobaczyć. Gdynia to miasto młode i dynamiczne, z mnóstwem lokali z różnego rodzaju kuchnią - chorwacka (rewelacyjna Dalmacija), egipska, niemiecka, grecka, włoska itd. No i oczywiście ze smażoną rybą z frytkami.

A tutaj kwietniki miejsckie na ulicy Świętojańskiej, które swoim kształtem nawiązują do łodzi. W końcu Gdynia to miasto z morza i marzeń.

Kierujemy się od Skweru Kościuszki w kierunku Mola południowego.Z widokiem na Sea Towers (szary wysokościowiec). Sea Towers to budynek mieszkalno - biurowo - usługowy; pierwsza z wież posiada 29 kondygnacji, druga 38. Wraz z masztem, wyższa z wież ma całkowitą wysokość 141,6 m. Z Sea Towers dostępny jest niesamowity widok na Zatokę Gdańską i Mierzeję Helską.


Pamiątki z nad morza są nieodłączną częścią krajobrazu latem.


Są nawet kuce.Dar Pomorza i ORP Błyskawica.

ORP Błyskawica i Sea Towers w tle.


Idziemy na plażę, a jednocześnie jesteśmy cały czas praktycznie w centrum miasta; odpoczynek na terenach zielonych jest równie popularny.


Pogoda w weekend była idealna do odpoczynku na powietrzu.

Na plaży można również odpoczywać aktywnie, na zdjęciu widoczne miejsce do gry w siatkówkę.
Plaża, plaża, plaża.A tutaj pozuje autorka zdjęć. Włos lekko rozwiany, ale w końcu mamy lato, weekend, czujemy się swobodnie.


Schodzimy z plaży i bulwarem kierujemy się w stronę Redłowa (dzielnica Gdyni). Ostatni rzut okiem na Sea Towers i idziemy w przeciwnym kierunku.


Plaża zwęża się i od pewnego momentu brzeg jest kamienisty, niedostępny dla spacerowiczów. Stąd spacer bulwarem wzdłuż brzegu.Element Gdynia Playground czyli jedna z instalacji. Gdynia Playground to wakacyjna akcja podejmująca projektowy dialog z przestrzenią miejską, w ramach której w pasie nadmorskim bulwaru pojawiło się 9 instalacji.
Kasia